En İyi Dergi Baskı Çeşitleri Nelerdir?

En İyi Dergi Baskı Çeşitleri Nelerdir?

Belirli sürelerde düzenli olarak yayına çıkan süreli yayınlara dergi adı verilir. Sektörel ve kategori olarak birbirinden farklı alanlarda birçok şekilde dergi basımı bulunmaktadır. Genelde edebiyat, spor, magazin gibi alanlarla birleşik bir yayın olan dergiler günümüzde birbirinden farklı sektörlere yönelik de çıkartılmaktadır.

Dergi içeriklerine göre günümüz şartlarında özel dergi basımları da bulunmaktadır. Bu konuda dergi basım sağlayan matbaa firmalar ile birlikte çalışarak sağlıklı bir yapı kurmak, en iyi yollardan biridir. Amaca yönelik en iyi şekilde dergi basımı için doğru matbaa çözümleri bulmak gerekmektedir.

Dergi Dizaynı İçin Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

İyi bir dergi basımı için tasarım öncesinde önemli bir hazırlık gerekmektedir. Bu konuda öncelikli olarak basım yapılacak derginin ebatı ve kullanılacak kağıdın türü nedir, bunları bilmek gerekmektedir. Dergilerde dergi sayfası yapısı nasıl olacaktır.

Dergide kapağının nasıl bir kalınlıkta olacağını belirleyerek kalite değerine göre basım yaptırabilirsiniz. Kağıt seçimlerinde dergilerde genelde 115 gram ile 120 gram arasında parlak kuşe kağıt çeşidi kullanılır. Eğer kalitenin düşmesini istemiyorsanız bu konuda doğru bir basım için 115 ile 120 gram kalite aralığı altına düşmemeye özen gösterilmesi gerekmektedir. 

Dergi baskı çeşitleri kaliteye göre değişkenlik gösterilir. Genelde değerlendirilen kağıt kalitesi, A4 ebatlarında kullanılan ve aralığı maksimum 120 gr olan kağıtlardır. Dergiyi mat ya da parlak yaptırabilir, günümüzde dokunuş açısından da farkı hissedeceğiniz şekilde basımlar yaptırabilirsiniz.

Ciltleme, baskı yada yapıştırma gibi konularda doğru grafik tasarımı seçilmesi önemlidir. Dergi baskı konusunda da yayın organı kategorisinde görsele dayalı olması nedeniyle, fotoğrafların ve resimlerin kalitesi oldukça yüksek olmalıdır. Bu konuda dergi içeriğiyle beraber hatasız bir basıma uygun ortamın hazırlanması da önemlidir. Dergi baskıları alanında editör olarak son baskıya gitmeden önce birçok kez kontrolden geçmesi gerekmektedir.

Yayın organı olarak seçtiğiniz dergilerde profesyonel bir basım için tasarımın önemi yüksektir. Dergi baskı tasarımları konusunda her zaman etkileyici bir tasarım seçmekle birlikte okur kitlesi tarafından tercih edilen bir dergi yaratabilirsiniz. 

Renk kalitesi, dergilerde en önemli unsurlardan biridir. Dört renk olarak dergi baskı kalitelerinin önemi yüksek olduğu gibi grafiklerin daha kalitesi çıkmasında da başarılı sonuçlar elde edersiniz. Dergiler ciltlenirken de tek dikiş ya da omega dikiş olarak çeşitli yöntemler kullanılır. Buna göre de dergi baskı fiyatları yüksek oranda etkilenmektedir.

Dergilerde fiyatı etkileyen maddeler kapakta lak olacak mı olmayacak mı konuları, iç dizayn ve kapak gramajı detayları, adet sayısı önemlidir. Bununla beraber derginin ebatı ve yatay - dikey basım ne yönde olacağını bilmek de önemli konulardan biridir. Basılan dergilerde insanların daha akılda kalıcı şekilde bir şekilde hatırlatılması açısından önemli konu, derginin kalitesidir. Derginin kalitesinde de her zaman kağıt kalitesi, renk seçimleriniz ve tasarım seçimi önemli konular olmaktadır.

Kurumunuzla ilişkili olarak en iyi şekilde tasarım ve kaliteli kağıt seçimleri yapıldığı takdirde standartların üzerinde bir imaj sergiler, yüksek kalitede matbaa hizmetlerinden de böylelikle faydalanabilir olursunuz.

Dergi basımı fiyatları konusunda doğrudan etkileyen en büyük etken tasarımdır. Tasarım ile birlikte matbaa sürecinde tüm maliyetler belirlenirken, en iyi şekilde sayfa ebatı ve sayfa kağıt gramajı gibi niteliklerde, fiyatı etkileyen en büyük etkenler arasında yer almaktadır. Sektör ve alana göre dergi tasarımı yapan firmalar bulunduğu gibi isteklerinize göre en iyi karşılama yapacak firmalar ile çalışarak, siz de derginin tasarımına göre uygun bir çalışılabilir firma tercihinde bulunabilirsiniz.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusuyum. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak ekibim ile altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyoruz.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar