Dünyanın En Büyük Hava Aracı - Airlander 10

Dünyanın En Büyük Hava Aracı - Airlander 10
Dünyanın En Büyük Hava Aracı - Airlander 10

Airlander 10 adıyla ABD ordusu için üretilen dünyanın en büyük hava taşıtı sonunda ilk uçuşu için hazır. Her ne kadar askeri amaçla üretilse de Airlander 10’un sivil yolcu ve kargo taşımacılığı da yapacağı belirtiliyor.

Tamamlanması için AB’den 2,7 milyon Euro bağış alan 92 metre uzunluğundaki hava aracı, zeplin, uçak, balon karışımı melez bir görüntüye sahip. Airlander’ı ayrıcalıklı yapan bir diğer özelliği ise tam bir çevre dostu olması. 38000 metreküp helyum ile 3 hafta boyunca kesintisiz havada kalabiliyor. Ayrıca 350 beygir gücünde 4 adet dizel motoru olan bu araç normal bir uçağa göre %70 daha az karbon salınımına neden oluyor.

Airlander 10, su üzerinde de hareket edebilme özelliğine de sahip. Yaydığı sera gazı oranı oldukça düşük olan araç, 2500 kilometre menzille 50 ton yük iletebiliyor. Geleneksel yolcu uçaklarına kıyasla çok az yakıt kullanarak günlerce havada kalabilen Airlander 10, saatte maksimum 160 km hıza ulaşabiliyor. Uçak, -56°C ve 54°C derecelerde hiçbir sorun yaşatmadan uçabiliyor.

Herhangi bir piste ihtiyaç duymayan araç ayrıca farklı zeminlere iniş de gerçekleştirebiliyor. 43.5 metre genişliğindeki uçak İngiltere’de geliştirildi ve demonte halde Amerika’ya getirildi. Test uçuşlarının ardından nihai kararın verileceği Airlander 10 akıllara Hindenburg’da yaşanan felaketi getiriyor. 36 kişiye mezar olan LZ 129 Hindenburg’un ardından zeplinlere olan ilgi tamamen azalmış ve çalışmalar durdurulmuştu.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *