Dünyanın En Büyük Hava Aracı - Airlander 10

Dünyanın En Büyük Hava Aracı - Airlander 10

Airlander 10 adıyla ABD ordusu için üretilen dünyanın en büyük hava taşıtı sonunda ilk uçuşu için hazır. Her ne kadar askeri amaçla üretilse de Airlander 10’un sivil yolcu ve kargo taşımacılığı da yapacağı belirtiliyor.

Tamamlanması için AB’den 2,7 milyon Euro bağış alan 92 metre uzunluğundaki hava aracı, zeplin, uçak, balon karışımı melez bir görüntüye sahip. Airlander’ı ayrıcalıklı yapan bir diğer özelliği ise tam bir çevre dostu olması. 38000 metreküp helyum ile 3 hafta boyunca kesintisiz havada kalabiliyor. Ayrıca 350 beygir gücünde 4 adet dizel motoru olan bu araç normal bir uçağa göre %70 daha az karbon salınımına neden oluyor.

Airlander 10, su üzerinde de hareket edebilme özelliğine de sahip. Yaydığı sera gazı oranı oldukça düşük olan araç, 2500 kilometre menzille 50 ton yük iletebiliyor. Geleneksel yolcu uçaklarına kıyasla çok az yakıt kullanarak günlerce havada kalabilen Airlander 10, saatte maksimum 160 km hıza ulaşabiliyor. Uçak, -56°C ve 54°C derecelerde hiçbir sorun yaşatmadan uçabiliyor.

Herhangi bir piste ihtiyaç duymayan araç ayrıca farklı zeminlere iniş de gerçekleştirebiliyor. 43.5 metre genişliğindeki uçak İngiltere’de geliştirildi ve demonte halde Amerika’ya getirildi. Test uçuşlarının ardından nihai kararın verileceği Airlander 10 akıllara Hindenburg’da yaşanan felaketi getiriyor. 36 kişiye mezar olan LZ 129 Hindenburg’un ardından zeplinlere olan ilgi tamamen azalmış ve çalışmalar durdurulmuştu.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusuyum. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak ekibim ile altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyoruz.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar