Doğanda Egzoz Nasıl Patlatılır?

Doğanda Egzoz Nasıl Patlatılır?
Doğanda Egzoz Nasıl Patlatılır?

Merhaba arkadaşlar. Bugün size doğanda, şahinde egzoz nasıl patlatılır? Sorusunun fiziksel ve kimyasal yollarla anlatmaya çalışacağım. Öncelikle egzoz patlatma fantezisinin hoş bir durum olmadığını ve kesinlikle tasrif etmediğimi bilmenizi isterim ama yok ben illa bi yapmam lazım hayat memat meselesi diyorsanız siz bilirsiniz. İlk olarak temelinden başlayalım.

Egzoz; İngilizce kökenli bir kelime olan “exhaust” kelimesinden gelmektedir. Araştırmalarıma göre egzoz tamircilerinin bile hilafta kaldığı yazılışı şu ana kadar 15 farklı şekilde rastlanmış. Çok komik bir durum bence çünkü adını bile bilmediğin bir şeyi tamir etmeye çalışmak çok mantıklı olmuyor. Doğrusu da Türk Dil Kurumunun açıklamalarına göre ve başta da belirttiğimiz gibi egzozdur arkadaşlar.

Egzoz patlatma şu şekilde gerçekleştirilir. Aracınızı çalışabileceği en yüksek devirde çalıştırırken kontağı kapatıp iki üç kere gazı pompaladıktan sonra gaz pedalına tam gaz verecek şekilde yüklenerek aracı tekrar çalıştırmanızla birlikte egzoz patlatma işlemi gerçekleşmiş olur. Uygulaması çok basittir. Ayağı yetişecek kadar boyda bir çocuğa bile tarif etseniz yapabilir.

Yukarıda anlattığım olayın kimyasal ve fiziksel mantığını lisede 3. ve 4. Sınıflarda anlatılan bilgilerden çözebilirsiniz. Bilmeyen ya da o derslere ilgisi olmayanlar için anlatayım. Çok yüksek devirde arabanız çalışıyor. Siz stop edip gaz pompalıyorsunuz. Bu da karbüratöre yanması için daha çok yakıt dolduracaktır. Sonra tam gaz basılı tekrar çalıştırıyorsunuz. Yani ekstra yüklediğiniz yakıtın da arkasından takviyesini de vermiş oluyorsunuz. Kısaca araba gaza boğuluyor. Sonrasında halen fazlasıyla ısınmış olan motora ekstra yakıt giriyor ve ihtiyacından fazla yakıt girdiği için bir kısmını yakmadan atıyor. Yanmadan atılan yakıt egzoz manifoldundan çıkarken, egzoz manifoldu ve boruları da halen sıcak ve yüksek devirde çalıştığı için motor, daha da sıcak bir vaziyette oluyor. Benzin de patlama katsayısı çok yüksek olan bir madde olduğu için bu yüksek sıcaklıktaki egzozda patlıyor ve istediğiniz sesi çıkartıyor. Durum tamamen bundan ibaret.

Egzoz Başka Şekillerde Nasıl Patlatılır?

Egzoz patlatmanın başka bir şekli yoktur. Bildiğiniz üzere arkadaşlar beygir gücü yüksek olan veya motor hacmi büyük olan ya da silindir sayısı ve hacmi büyük olan spor araçlar, modifiyeli araçlar ve gücü sonradan artırılmış birçok araç görmekteyiz. Bu araçlar normal şartlarda da egzoz patlatmaktadır. Biraz yüksek devirde çalışması, patlatması için yeterlidir. Bu araçlarda motoru soğutmak için bazılarında su soğutmalı sisteme ekstra yağ soğutucu sistemler eklenmektedir, radyatörü büyütülüp genişletilmektedir, intercooler eklenmektedir. Bazılarının orijinalinde bu sistemlerle birlikte üretilmekte ama olmayan araçlarda ise yetenekli arkadaşlar bir şekilde araca monte ediyorlar. Çünkü bunlar olmadan aracın motorunun alev alması veya patlaması çok uzun sürmeyecektir.

Biz ise bu tarz donanımları olmayan bir araçtan onlar gibi davranmasını bekliyoruz. Bu hiç mantıklı bir şey değildir. Nasıl bir insan 700 kilo yük taşıyamıyorsa doğan, şahin vb. araçlar da bu olayı zorla yapmaktadır. Zaten bu tarz araçları yüksek devirlerde uzun süre kullanmak mantıklı değildir. Yüksek devirde alışırken stop etmek ise hiç doğru değildir. Cebinizde para çoksa siz bilirsiniz tabi ama yine de yazık. Aracın üzerindeki soğutma sistemi orijinal fabrika çıkışı ya da benzeri, muadili bir sistemse uzun süre yüksek devirde kullanmak için tasarlanmamıştır. Amacı normal şartlarda soğutmaktır. Egzoz patlatma işlemini sürekli devam ettirirseniz ya motor bloklarına zarar verecektir ya pistonlardan birisi hava almak amacıyla motordan dışarı çıkacaktır ya da egzoz manifoldu patlamalardan zarar görüp kendisi de patlayacak ya da yarılacaktır.

Benim bildiklerim, tecrübelerim ve aktaracaklarım bunlardı arkadaşlar, eklemek istediğiniz ya da yanıldığımı düşündüğünüz bir yer varsa yorumlara yazabilirsiniz. Aynı zamanda bahsetmemi istediğiniz konuları yorumlarda paylaşırsanız bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım. Saygılarımla…


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilahmet byuk

    Abı bızde sahın var ama kesıcıye gırmıyo neden

    • Mustafa Dündar

      Sayın arkadaşım. Tofaş sınıfının orijinal üretiminde kesici yok. Kesici birçok arabaya sonradan takılıyo ya da taktırılıyo. Ben mazda kullanıcısıyım. Mazda genellikle spor otomobil üretmesine rağmen efsane kasa 323 hb de bile kesici yok. Sen öncelikle kesici olsun istiyorsan egzoz tamircisine ve sürekli gittiğin bir tamirci varsa onlara gidip hallettirmen lazım.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *