Dizel Araçta Turbo Bozulursa Ne Olur?

Dizel Araçta Turbo Bozulursa Ne Olur?
Dizel Araçta Turbo Bozulursa Ne Olur?

Aşırı besleme sistemlerinden biri olan turbo motora çok daha fazla güç sağlamaya yarıyor. Turbonun sağladığı bu güç yakıt karışımı ve hava ile meydana geliyor. Turbolar birçok alanda kullanılabiliyor, yani turbo dendiğinde insanların aklında filmlerde, yarışlarda kullanılan turbo geliyor olabilir fakat her arabada kullanılıyor. Arabalarda da kullanım işlevi hep aynı şekilde oluyor.

Turbo motor gücünü çok fazla %100’leri geçecek bir şekilde arttırmaya yarıyor. Aslında motorun içinde bulunmayan Turbo motor çalışmasında büyük bir öneme sahip oluyor. Bu nedenle Turbo hattında meydana gelebilecek olan bir arıza motora da yansıyor ve motorun çalışmasını etkileyebiliyor.

Dizel araçlarda turbonun bozulmasıyla hava yakıt karışımları bozulabilir ve bu nedenle araç içerisinde dengesizlikler meydana gelebilir. Bu nedenle turbo bakımı arabalar için oldukça önemli oluyor. Küçük arabalardan büyük arabalara hepsinde turbonun öneminin olduğunu araç sahiplerinin bilmesi gerekiyor.

Turbo Neden Arıza Yapar?

Turbo bakıma muhtaç olan zaman zaman motor yağı, yağ filtresi gibi ya da hava filtresi gibi unsurlarının zamanla değiştirilmesi gereken bir parça oluyor. Turbonun arıza yapmasına yağ içerisinde biriken toz tanecikleri ya da hava filtresine kaçabilecek olan toz tanecikleri sebep olabiliyor. Bu nedenle bakım oldukça önemli oluyor.

Turbo arızalanma sebeplerinden biri de kışları motor ısınmadan arabayı harekete geçirmek olabiliyor. Bunun sebebi ise turbonun çalışmasın da motor yağının ısısının oldukça önemli olması oluyor. Fakat acele bir şekilde kış da olsa çıkmak isteyenler turbo arızalanmasını önlemek için düşük devirlerde gidebiliyorlar. Hava filtrelerinin basınçlı hava ile temizlenmiş olması turbo bozulmaması için önemi büyük oluyor.

Zaman zaman ömrü bitmiş olan turbolarla da karşılaşılıyor. Bunda tamamen sistemin değiştirilmesi gerekiyor. Turbo arızalanmasına neden olan bazı etkenlerden biri de zaman zaman araca giren kalitesiz yakıtlar oluyor. Bu nedenle turbo arızası ile karşı karşıya kalmamak isteyenlerin kaliteli yakıt kullanımına özen göstermesi gerekiyor.

Aracı sert kullanan bir kişinin de turbo arızası ile karşılaşması muhtemel oluyor. Aşırı yüklenme yapılmaması ve ona göre hareket edilmesi turbo ömrünü ve motor ömrünü uzatıyor. Araç sahibi turbo sistemini de iyi bilmek durumundadır. Eğer turbo sisteminde soğutma işlemi gerçekleşmiyorsa uzun yolculuklarda sürekli olarak tam gaz gitmek turbo arızasını yol açabiliyor.

Dizel Araçta Turbo        

Dizel araçlarda turbo sistemi her araçta olduğu gibi önem taşıyor. Turbo sisteminin bozulmasıyla birden fazla sorunla karşı karşıya kalınabiliyor. Bu nedenle turbo bakımına dikkat etmenin eğer bir sorun gözüküyorsa hemen bakımının yaptırılması da önemli oluyor. Turbo sistemi bir yakıta bağlı olduğu için dizel araçlarda kullanılacak kalitesiz yakıt aracı performans düşüklüğü, fazla yakıt harcaması hatta araç için oldukça önemli parçaların zarar görmesine kadar götürebiliyor. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilTuran Özarslan

    Aracım 2016 model Dacia Duster aracım 35.000 km turbo su arızalandı kaz yemedi servisi götürüldü bana denilen turbo arızası bakıma 1.000 km geçgeldigin için turbo arızası olmuştur dedi ler yakından olabilir mi dedim olmaz dediler ben adam gibi cevap alamadım servis den bilen varsa lütfen yazsın bende rahat olayın bu konuda

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *