Dizde Kıkırdak Erimesi Neden Olur?

Dizde Kıkırdak Erimesi Neden Olur?
Dizde Kıkırdak Erimesi Neden Olur?

Yaşadığımız dönemde her yaştan kişi de görülebilme olasılığı olan kıkırdak erimesi en çok da diz eklemini zorlayan kişilerde görülmektedir. Yaşlanma sebeplerine bağlı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlığın sebeplerini ve tedavi yöntemlerini öğrenmek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız bu yazıdan faydalanabilirsiniz.

Dizde Kıkırdak Erimesi, Belirtileri ve Tedavisi 

Diz eklemlerimiz oldukça sağlam ve sert bir yapıda görünmesine rağmen, içinde yumuşak dokulu kıkırdakları da barındırmaktadır. Eklem yerlerinin birbirine tutunmasını sağlayan bu kıkırdaklar aynı zamanda dizlerimize düzgün görüntüyü veren unsurlardandır da… Dizlerimizde iki adet birbirine sürtünerek çalışan kemik bulunmaktadır ve burada bulunan yumuşak dokulu kıkırdaklar bu sürtünmeyi önlemektedir. İşte dizlerinde kıkırdak erimesi bulunan kişiler bu aktiviteyi gerçekleştiremez ve aşırı ağrı çekerler. Dizimizde bulunan gonanrtroz adlı kıkırdak dokuda görünen bu erime, sadece gözle ve elle yapılan muayenelerde teşhis edilemeyebilir. Artrit hastalıkları arasında osteroartrit, en çok görülen hastalıklardandır.

Kıkırdak Erimesine Karşı Önlem Almak Gerekiyor

Kıkırdak kaybına dayalı olarak, matriks yıkımının ve konrosit metabolizmanın bozulduğu bir rahatsızlıktırartrit. Vücudumuzun en elastik bölgelerinden oluşan bu doku bazen travmatik çarpmalar, kazalar, sakatlamalar nedeniyle bozulurken bazen de psikolojik nedenlere bağlı hastalıklar yüzünden de yıpranmaktadır.  Yıllar içinde kullanıma dayalı olarak diz kıkırdağı zamanla öncelikle yumuşar ve ardından da saçaklanıp dökülür. Bunun sonucunda orada kıkırdak doku kalmadığından ötürü karşılıklı diz kapağı kemikleri birbirine sürtünmeye başlar. Diz kıkırdakları erimeye başladığında çok acılı ağrılı bir tablo oluşur ve hastalık ilerledikçe de nu ağrılar artacaktır. Ağrılar duruma göre zaman zaman durulsa da, dizdeki kıkırdak erimesi kendiliğinden geçebilecek olan bir rahatsızlık olmadığından dolayı bir an önce doktora başvurmak gerekmektedir. 

Alınabilecek Önlemler

  1. Aşırı kilolar verilmelidir
  2. aşırı yorgunluk ve hareketlilik dizdeki kıkırdak erimesini negatif yönde etkiler
  3. Namaz kılarken kıkırdak erimesi bulunan kişiler dizlerini eğip bükmemeli, oturarak kılmalıdır
  4. kıkırdak erimesi bulunan kişilerin asla alaturka tuvaletler kullanmaması gerekmektedir. 

Bu konuda kilo rahatsızlığa daha çok baskı ve basınç uygulayacağından, kilolu insanlar bu konuda daha dez avantajlı durumdadır ve daha çok ağrı çekebilirler. Zira aşırı kilolu insanlarda %50 oranında fazla kıkırdak erimesine rastlanmaktadır. Bu nedenle kıkırdak erimesi varsa hasta aşırı kilolarından bir an önce kurtulmalıdır.
Yine yapılmaması gerekenler arasında merdiven inip çıkmak, bağdaş kurarak oturmak, uzun süre ayakta durmak geliyor. 

Kıkırdak erimesinde tedavi

Öncelikle diz fonksiyonlarını arttırıcı yavaş ve dinlendirici idmanlar hareketler yapılabilir. Kireçlenme azaltıcı ilaçlar kullanılabilir. İlaç tedavisi ve egzersizler sayesinde hastalar yol alabilir ve neticesini görebilir. Birçok hastalıkta olduğu gibi kıkırdak erimesinde de erken tanı ve tedavi uygulamaları önemlidir. Yine yürüyüş ve yüzme sporları da kıkırdak erimesine çok iyi gelmektedir. Öte yandan bu rahatsızlığı yaşayanların d vitamini yoksunluğu çektiği de saptanmıştır. Bu nedenle de bu rahatsızlığı çeken hastaların d vitamini ölçümü yaptırması tavsiye edilir. Bu ölçümler sonucunda d vitamini takviyesi alabilirsiniz. Güneş banyosu yapmak, c vitamin reçetesi takviyesi almak bu konuda  en iyi yöntemlerden. Öte yandan cildimiz güneş ışığına maruz kaldığında sülfür üreterek, vücudumuzun farklı noktalarını destekler. Diz kapağı kıkırdaklarının da sülfürle beslendiği saptanmıştır. Şayet vücudumuz yeterli sülfür üretemezse, vücutta sülfür eksikliğine bağlı bazı semptomlar gözlenir. Diz kapağı kıkırdağı erimesi de bunun sonuçlarından biridir.  Bu yüzden sülfür içeren yiyeceklerle beslenebilir ve episom tuzu diye adlandırılan magnezyum sülfatlı kremlerle vücuduna masaj yapabiliriniz. Böylelikle kıkırdak kaybı sorunlarınız da çözüm bulabilirsiniz.

Epsom Tuzu Banyosu Nasıl Yapılır?

Bir kova suya 50 gram kadar epsom tuzu atılarak suda tamamen çözülünceye dek karıştırılır ve vücudun her bölümüne ve  kıkırdak erimesi, artride yönelik sıkıntıların yaşandığı yerlere masaj yoluyla yedirilir. Bu uygulama hatada 2 kez yapılabilir. Bu uygulamaların ardından artride ve kıkırdak kaybına bağlı olarak tüm ağrılar yavaş yavaş yok olmaktadır. Yine sülfürü ağızdan aldığınız takdirde de vücudunuz ağız yolu ile de güçlenerek bu rahatsızlıkla daha iyi baş edebilir. Örneğin metülsilfonilmetan adındaki sülfür içerikli gıda takviyesini eczanelerden reçetesiz bir şekilde satın almanız da mümkün. Dana eti, süt ürünleri, yeşil yapraklı sebze ağırlıklı besinlerle beslendiğinizde dekıkırdak erimesi sorununuz hafifleyecektir. 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *