Distribütör Nedir? Neden Arızalanır?

Distribütör Nedir? Neden Arızalanır?
Distribütör Nedir? Neden Arızalanır?

Merhaba arkadaşlar. Bugün yorumlarda çokça bahsedilen elektrik arızalarının temel kaynağı olan distribütörden bahsetmek istiyorum. Çünkü birçoğunuzun elektriksel arızaları bu cihazın açtığı problemlere değiyor. Şimdi biraz distribütör üzerinde konuşalım.

Distribütör Nedir?

Distribütör; Benzinli araçlarda bujilere yani ateşleyicilere çalışma komutu veren ve düzenleyen sistemdir. Kısaca bu şekilde yani ama yaptığı iş bu kelimelere sığmaz. Arızalanması durumunda birçok sıkıntı yaşatıyor. Ağzı açık kalıyor insanın. Bazı abilerimiz soruyor nesi varmış arabanın? Ben de abi distribütör kapağıyla modülünü değiştirdim diyorum. O ne oğlum diyorlar. Bunu soran abilerim 20-30 yıllık kullanıcı. Gerisini siz anlayın parçanın ne olduğunu bilmiyorsanız doğal olarak arızasını da bilemezsiniz.

Distribütör Modülü Nedir?

Distribütör modülü ise distribütörün beynidir diyebiliriz. Asıl komut bu aparat tarafından sağlanır. Her marka ve model aracın silindir dönüş sırası farklıdır. 3-4-2-1, 2-3-1-4 gibi birçok kombinasyonda ve düzende çalışması üretici firmalar tarafından uygun görülmüştür. Distribütör modülü ise silindir patlama sırasına göre bujilere komut verir ve tam zamanında patlaması için zamanlamasını ayarlar.

Distribütör Neden Arızalanır?

Distribütör kolay kolay arıza yapmaz. Distribütörün kendisinde zaten arıza yapacak tek kapağı vardır. Gece-gündüz sıcaklık farkının çok olduğu illerde zamanla ufak çatlamalar yapabiliyor. Bir de motor sıcakken yıkamak ya da yıkatmak suretiyle çatlayabiliyor. Çok ufak bir çatlak bile bazı sorunlar çıkarabilir. Bir de modülü arızalanabiliyor. Modülün arızalanmasının sebepleri biraz karışık yani yaşadığınız sorunlara göre bozulup bozulmadığı tespit ediliyor.

Distribütör Arızalanınca Neler Olur?

Şimdi asıl konunun düğümlendiği yerdeyiz. Birçok arkadaşımızın arızalarından bahsedeceğim. Bu kısmı dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

 • Distribütör kapağının çatlaması suretiyle aracınız her zaman tek marşta çalışmayacaktır.
 • Sabah ilk çalıştırmada tek marşta alıp stop ettiğinde mümkün değil çalışmayacaktır.
 • Modül arızalanınca; asıl burada kayış kopuyor işte. Araba ısındığı zaman yani bir müddet yol yapıp bir yerde durup stop ettiniz. Tekrar marşa bastığınızda çalışmayacaktır.
 • Canı nasıl isterse öyle davranmaya başlayacak. Yani; sabah motor soğuk bir gün basarsınız alır, bir gün almaz ya da motor sıcak basıyorsunuz almıyor, bir müddet bekleyip basınca alıyor.
 • Tam arızalandığı anda işte sizin canınıza oynamaya başlıyor. Yolda giderken halk arasındaki tabirle kerkinmeye başlıyor, tekleme yapıyor ve yığılıyor. Bunlar modülün doğru komut vermemesinden kaynaklanır.
 • Bir anda yolda giderken stop ediyor mekanik kuvvetle yani vurdurma yoluyla çalışıyor. Bu arada tabi anlık bir dikkatsizlikle başka bir araca da çarpabilirsiniz, kaza da yapabilirsiniz, ya da büyük arızalar da açabilir.
 • En sonunda da yolda giderken araç stop ediyor güç kesiyor, marş basıyor ama bir daha çalışmıyor.

Bunları neye dayanarak söylüyorsun diyebilirsiniz. Başımdan geçen en sinir bozucu arızadır distribütör. Aracımın orijinal distribütör kapağı 40₺, modülü ise kalitelisi 100₺. Fakat yaptırana kadar çektiğim çile paha biçilemez. İlk başlarda vurdurmak suretiyle çalışıyordu. En sonunda o şekilde bile çalışmadı. Aracımı bayırın tepesine park eder oldum eğer çalışmazsa bari vurdurayım bari diye işe geç kalmamak için. Gerisini siz düşünün.

Benim bildiklerim, araştırmalarım ve tecrübelerim bu şekilde arkadaşlar. Yanlış olduğunu düşündüğünüz ya da eklemek istediğiniz bir yer varsa her an sorabilir veya merak ettiğiniz başka bir konu olursa mesajlara yazarak belirtebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere şimdilik hoşça kalın.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *