Dişim kırıldı dilime batıyor ne yapmalıyım?

Dişim kırıldı dilime batıyor ne yapmalıyım?
Dişim kırıldı dilime batıyor ne yapmalıyım?

"Dişim kırıldı dilime batıyor ne yapmalıyım?" diye düşünürken aklınıza bu durumu internette aramak geldi değil mi? Cevabı burada.

Dişiniz kırıldı ve dilinizi kesıyorsa 1 - 2 hafta içerisinde törpilenecek, diliniz alışacaktır. Fakat mutlaka ama mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Aslında sadece dilinizi kesiyorsa değil, her türlü kırıklarda bir doktora görünmenizde fayda var.

Çünkü kırılan diş yerini boşluğa bırakıyor. Ve bu boşluğa karşılık gelen diş artık tek taraflı çalışacak. Yani dişler aslında dengeli basınç ile çalışırlar. Yemek yerken, alınan gıdayı alt ve üst dişin arasında sıkıştırarak parçalara ayırıyoruz. Alt veya üst dişlerin birinde oluşan kırık, veya çekme durumu diğer diş artık basınç görmeyeceğinden dolayı yapısal olarak kaymalar oluşabilir. Dişlerde oluşan kaymalar ve çekilmeler çene yapısının bozulmasına kadar yol açabilir.

Yemek yediğin zaman kırık sebebiyle oluşan boşluğa yemek kırıntıları girer ve zamanla mikrop kapar. Apse oluşabilir. Dişin alt tabakası daha yumuşaktır ve üst koruma kısmı kırıldığında dişiniz artık çok daha kolay bir şekilde zarar görebilir. Zamanla dişinizi tamamen çektirmek zorun da kalabilirsiniz. Bir gün bile geç kalmayın derim.

Bu yüzden bu ve buna benzer durumlarda hemen bir diş doktoruna başvurulmalıdır. Geçen zaman sizin için oluşabilecek her tedaviyi daha da zorlaştıracaktır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilerhan öztürk

    Dilinin dokunan bölümünü kes!!!

  2. profilSlm

    Benim disim kırıldı sadece ortası kenarları açıldı dilim kesiyor ve yemek yiyemiyorum ne yapmalıyım

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *