Crysis Remastered, Monster Laptop Modelleriyle Oynanır

Crysis Remastered, Monster Laptop Modelleriyle Oynanır

İnternet dünyasında espri malzemesine dönüşen “Bilgisayarım Crysis’i çalıştırır mı?” sorusu, ilerleyen aylarda muhtemelen yeniden popüler hâle gelecek gibi görünüyor. Zira 2000’li yıllara hem oynanışı hem de grafikleriyle damgasını vuran Crysis, remastered sürümüyle oyuncuların bilgisayarlarına bir kez daha konuk oluyor. En iyi laptop sahiplerini bile derin düşüncelere sevk eden oyunun yeni sürümünde ne gibi farklılıklar bulunuyor?

Gaming Laptop Modellerini Terletecek Yapım: Crysis Remastered

2007 yılında yayımlandığında o dönem, bugünkü kadar yaygın olmayan oyun bilgisayarı laptop modellerinde anca oynanabilen, 1024 x 768 gibi çözünürlüklerde 30-40 fps alabilenlerin kendilerini şanslı hissettikleri Crysis, adından bugün bile övgüyle söz ettiriyor. CryEngine 2 ile geliştirilen, DirectX 9 için tasarlanan ama DirectX 10 desteği de bulunan yapımın, muhteşem görünmesinin ardında bir milyon satırdan fazla kod, 1 GB kaplama verisi ve 85 bin shader yatıyor. Dönemine göre devrimsel grafik teknolojileri bulunduran ve aslına bakılırsa hâlâ çok iyi görünen ilk Crysis, oyun otoritelerince zamanının ötesinde bir yapım olarak da değerlendiriliyor.

Güncel donanımlı laptop modellerinin artık kolayca çalıştırabildiği oyunun remastered sürümü ise pek yenilir yutulur cinsten bir yapım olacağa benzemiyor. Yapılan açıklamalara göre orijinal oyunun tek oyunculu moduna odaklanacak olan Crysis Remastered, yüksek kaliteli kaplamalar ve geliştirilmiş sanat asset’leri barındırıyor. Yüksek çözünürlüklü kaplama paketi, geçici köşe yumuşatma etkileri, voksel bazlı evrensel aydınlatma ve ekran uzayı ortam örtmesi (yine ilk kez Crysis’te kullanılmıştı) gerçekçi görüntüler oluşturmak amacıyla oyunda yer alıyor. Aynı zamanda gelişmiş derinlik alanı, yeni aydınlatma seçenekleri, hareket bulanıklığı, paralaks kapama haritalama, yeni parçacık efektleri de Crysis Remastered’da yer alıyor. Oyuncu laptop modelleri kullanarak oyun oynayanların rahatlıkla etkinleştirebilecekleri hacimsel sis, ışık mili ve yazılım tabanlı ray tracing (ışın izleme) de yapımın öne çıkan grafik özellikleri içerisinde bulunuyor.

Güçlü Birçok Oyun Laptopu Oyunun Sistem Gereksinimlerini Karşılayacaktır

Duyurusu nisan ayının ortalarında yapılan Crysis Remastered için bugüne dek sistem gereksinimlerine dair bir açıklama yapılmamış olsa da yapımın çetin ceviz laptop modellerinde akıcı çalışacağı düşünülüyor. Özellikle Intel Core i7 laptop ve benzeri sınıftaki işlemcileri bulunduran oyuncu bilgisayarları, oyunun işlemci tarafında ter dökerken NVIDIA’nın 20 serisi ekran kartlarının da grafik hesaplamaları tarafında yoğun şekilde çalışacağı öngörülüyor. Tabii Crysis Remastered’ın zengin grafik seçeneklerinin yanı sıra HD kaplamaları da dikkate alındığında, gerek sistem belleğinin gerekse ekran kartı belleğinin geniş kapasiteli olması gerekiyor. Bu da standart laptop modellerinden ziyade oyunun daha çok oyunculara yönelik laptop çözümlerinde oynanabileceğini gösteriyor. Yalnızca Crysis Remastered’ı oynamak için bile oyunculara yönelik hazırlanan laptop fiyatlarını değerlendirip bütçesine uygun ürünü satın alabilecek milyonlarca oyuncu olduğu tahmin ediliyor.

Oyun dünyasında Crysis’in tanınırlığını oyuncu bilgisayarı dünyasında elde eden Monster, Abra ve Tulpar serisi laptop modelleriyle diğer tüm oyunlara olduğu gibi Crysis Remastered’a da meydan okuyor. Intel’in yeni nesil işlemcilerinden gücünü alan bilgisayarlar, NVIDIA’nın GTX 16 ve RTX 20 serisi ekran kartlarıyla gücünü daha da perçinliyor. Yüksek kapasiteli sistem ve ekran kartı bellekleri oyunun muhtemel sistem gereksinimlerini karşılarken, oyuncu bilgisayarlarının performansını zirveye taşıyan SSD’ler ise yükleme sürelerini azaltırken bölümler arası geçişlerin ve sinematiklerin daha hızlı yüklenmesini mümkün kılıyor. Monster laptop modellerindeki yüksek çözünürlüklü IPS ekranlar ise 240 Hz seviyesine ulaşan tazeleme hızlarıyla kusursuz görüntüler sunuyor.

Oyunun duyurusunun üstünden birkaç ay geçti ve heyecanlı bekleyiş sürüyor. Bakalım Crysis Remastered’da oyuncuları neler bekliyor?

Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusuyum. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak ekibim ile altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyoruz.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar