Cpu Nedir? Gpu Nedir? Gpu ile Cpu Arasındaki Fark

Cpu Nedir? Gpu Nedir? Gpu ile Cpu Arasındaki Fark
Cpu Nedir? Gpu Nedir? Gpu ile Cpu Arasındaki Fark

CPU ne işe yarar, GPU nedir, CPU ile GPU arasında ne fark var? Son yıllarda bilgisayar terimler arasında adı sıklıkla geçen GPU ve CPU terimleri birbirine sıklıkla karıştırılmaktadır. Özellikle bilgisayar ile pek haşır neşir değilseniz bu kısaltmaların ne ifade ettiğini bilmemeniz gayet normal diyebiliriz. Özellikle bu terimler günümüz modern bilgisayarlarından tutunda cep telefonlarına kadar artık pek çok cihazda adı geçmektedir. İşte CPU nedir, GPU nedir ve aralarındaki farklar nelerdir içerikli makalemiz… 

Cpu Nedir?

CPU kelimesi İngilizce Central Processing Unit kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe anlamı ise Merkezi İşlem Birimidir. Dilimize işlemci olarak da yerleşen kısaca CPU, bilgisayarınızın tüm temel işlemlerini hesaplayan donanım parçasıdır. Cihazlarınızda yoğun hesaplama gerektiren uygulamalar, oyunlar ve grafikler CPU'ların ön planda olduğu önemli alanlardır. 

Gpu Nedir?

GPU kelimesi İngilizce Graphics Processing Unit kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmiştir. GPU'lar, yani grafiksel işleme birimleri, en çok videolarda ve ekranınızdaki görsellerde kullanılır. GPU'suz bilgisayarlar çalışabilse görüntü alamazsınız. GPU'lar anakartlara entegre olarak karşımıza çıksa da ayrıyeten ekstra bir kart olarakta çıkabilir. Örneğin akıllı telefon ve Tablet PC’lerde anakarta entegre şekilde sunulurken masaüstü bilgisayarlarda ekstra bir kart takmanız gerekebilir. 

Gpu ile Cpu Arasındaki Fark

CPU ve GPU arasındaki fark ise, GPU'ların grafiklerle ilgili işlemler için optimize edilmiştir. GPU içerisinde bulunan çekirdek sayısı, üreticisine göre değişiklik gösterir. Nvidia, daha az çekirdekle daha fazla güç sunmayı tercih ederken, AMD'nin çözümleri genellikle daha fazla çekirdek içeriyor. Örnek vermek gerekirse, uç nokta bir Nvidia kartında 68 çekirdek, AMD ekran kartında ise 1.500 çekirdek bulunuyor.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *