Çözünürlük Nedir? - Kısaca - Bilgisayar

Çözünürlük Nedir? - Kısaca - Bilgisayar

Televizyonlar başta olmak üzere monitörler, video kameralar, dijital fotoğraf makineleri Tablet PC’ler, cep telefonları ve daha pek çok teknoloji cihazda adı geçmektedir. Ekran görüntüsü olan her cihazda artık çözünürlük ifadeleri yer almaktadır.  Ekran boyutuna göre farklı çözünürlük ifadelerinin yer alması ve her geçen gün yeni yeni terimlerin çıkması kullanıcıları işin içinden çıkılmaz bir hal aldırmasına neden olmaktadır. bu makalemizde kışça çözünürlük konusuna değineceğiz. Çözünürlük, ekrandaki görüntünün veya yazıcı tarafından basılan şekillerin netliğ olarak tanımlanır. 

Çözünürlükte Genişlik x yükseklik

Ekranların desteklediği en yüksek çözünürlük, genellikle genişlik x yükseklik şeklinde ifade edilir. Laptop ekranlarının çoğu 1280x800 civarlarında çözünürlüğe sahipken büyük PC ekranları 1680x1050'den yüksek çözünürlüklere sahip olabilir. Dijital fotoğraf makinelerinde çekilen fotoğrafların bu oranları çok daha büyüktür. Ekranda baktığınız zaman aslında bu fotoğraf küçültülmüş olur ve daha net görüntülenmesini sağlar. 

Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusu ve geliştiricisiyim. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyor, blog yazıyor ve fotograf çekiyorum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar