Conta Yakmak, Silindir Kapak Contası

Conta Yakmak, Silindir Kapak Contası
Conta Yakmak, Silindir Kapak Contası

Herkese merhaba arkadaşlar. Geçtiğimiz günlerde de bahsettiğim gibi artık özellikle mesajlarda çokça bahsi geçen ve sizlerin yaşamaktan korktuğu arızalar üzerinde bilgi vermek istiyorum. Bugünkü konumuz hem sancılı hem de maliyetli bir arıza olan conta yakmak.

Silindir kapak contası dediğimiz cisim arkadaşlar öyle musluk contası gibi bir şey değil. İşlev olarak aynı işi görüyor olabilir ama biri bozulursa belki 20₺ ama diğeri işte öyle değil. Silindir kapak contası motor bloğu ile silindir kapağı arasındaki sızdırmazlığı sağlamak için yapılmıştır. Aslen çok dayanıklı bir contadır. Zaten çok yüksek sıcaklıklara maruz kalmaktadır. Öte yandan bir tarafı soğuk diğer tarafı ise çok sıcak ortamla işlev görmektedir.

Conta yandığı andan itibaren soğutma suyu silindir yanma odasına soğutma suyunu geçirmeye başlayacaktır. Yanma odasına su girmesi çok tehlikelidir. Yanma odasında sıcaklık suyun kaynama noktasının çok çok üzerindedir. Giren su kaynayan su bile olsa dahi o ortama göre çok düşük bir sıcaklıkta olduğu için şok etkisi yapacaktır. Yanma işlemini direk etkileyecek hatta silindirler, sıcaklık değişiminden dolayı çatlama ve şekil bozukluğuna kadar gidebilir.

Birçok arkadaşımız bu contanın yanması suretiyle bir sürü bedel ödemiştir. Hem maddi hem manevi açıdan. Nasıl yani?

Conta Yakmak Nasıl Olur?

Öncelikle arkadaşlar silindir kapak contası;

 • Aracınızı devamlı yüksek devirlerde kullanmak suretiyle,
 • Soğutma suyuna yağ karıştırma suretiyle,
 • Motor yağına su karışması suretiyle,
 • Bir veya daha çok hararet yaptırmak suretiyle bu contayı yakma ihtimaliniz çok çok yüksektir.

Zaten bu hususların hepsi birbirine bağlantılıdır. Birini yapmış olursa diğerlerini de muhtemelen yapmıştır.

Yukarıdaki durumlardan birini yaşadıktan sonra eğer benzinli aracınız dizel gibi hatta abartmak gibi olmasın traktör gibi çalışmaya başladıysa, contayı yakmışsınız demektir. Bildiğiniz en yakın servise ya da güvendiğiniz en iyi tamirciye bi çay içmeye gitmeniz gerekmektedir. Eğer bütün işlemler boyunca yanında duracaksanız bayağı çay içersiniz. İki somun söküp halledilmiyor, bayağı külfetli bir işlem.

Conta Yanması Nasıl Anlaşılır?

 • Yukarıda da belirttiğim gibi ses farkı muhtemelen yaşanacaktır.
 • Diyelim ki yaşamadınız. Motor soğukken egzozdan bildiğiniz çok miktarda su atacaktır.
 • Kış mevsiminde anlaşılmayabilir fakat yaz mevsiminde de beyaz duman atacaktır.
 • Çekiş düşecektir. 5. Viteste çıktığınız rampayı 4’te ya da 3’de zorla çıkacaktır.
 • Zorla çalışıyormuş gibi bir izlenim verecektir.
 • Aynı vaziyette ısrarla kullanmaya devam etmeniz gibi bir durumda muhtemelen aracınız çalışmayacaktır.

Çünkü silindirlerin şekli bozulacağından silindir yatağında hareket etmeyecektir. Gibi gibi çoğaltmak mümkündür.

Conta Yakma Masrafı Nedir?

Arkadaşlar aracınızın modeline, motoruna ve işçiliğe göre değişir bu rakam. Sabit şu rakama yapılıyor diyemeyiz. Contası, hadi yağı suyu filan diyelim 200₺ fakat işçilik çok maliyetli. En azından motorun yarısı açılmak zorunda yani contaya ulaşana kadar, hava filtresi, motor bloğu, üst kapak, egzoz manifoldu, manifold kapağı, emme manifoldu ve sair. Bu en basit eski tip bir araç. Beyinli ve enjeksiyonlu bir araçta ise akü kutup başlıklarından tutun tüp beynine hatta ısı sensörlerine varana kadar üst kısımda görüp görebileceğiniz bütün cihazlar sökülecek. Hadi sökmek kolay. Üç aşağı beş yukarı kime sökmeye çalış desen, suyunu bile çıkartır. Milletimiz sökme konusunda doktora yapmıştır. Üzerine çok konuşmaya gerek yok. Peki toplama? Toplanacağı zaman aynı düzende kim toplayacak. Ya önce şunu takacaktık tüh. Sök baştan vallahi insana kafayı bozdurur.

Kısacası arkadaşlar ustaların istedikleri fiyat ederi olmasa harbiden istemezler herhalde. Küt diye 1000₺ demesine çok da şaşırmamak lazım. Yapılışı aşama aşama izleseniz al şu 100₺ de benden olsun dersiniz.

Bu konuyla ilgili anlatacaklarım bu kadar arkadaşlar. Konuyla ilgili eklemek istediğiniz, tecrübeyle sabit paylaşmak istediğiniz ya da yanlış biliyorsun doğrusu şöyle dediğiniz bir şey olursa yorumlardan bizimle paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda başka sıkıntı yaşadığınız bir arıza varsa yine yorumlara yazarak bize fikir verebilirsiniz. Bir sonraki konumuzda görüşmek üzere şimdilik hoşça kalın.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *