Çipli Toner Ile Çipsiz Toner Arasındaki Fark

Çipli Toner Ile Çipsiz Toner Arasındaki Fark

Merhaba arkadaşlar;

Bugün 20 Adet bir çıktım vardı işlerim ile ilgili, yazıcıya yazdırma emrini verip birşeyler atıştırmaya gittim mutfağa. Dönünce de aldım çıktıları, kontrol edeyim dedim. Bir baktım ki ilk yazdığı normal, son yazdığı bomboş sayfa. Aradakiler de lineer bir şekilde koyuluk oranına sahip. Yani rengi açıla açıla bitmiş. Tabii hemen toner arayışına girdim, bir sonraki acil bir çıktıda beni kırtasiye kırtasiye gezdirmesin diye. Araştırırken de siz de farketmişinizdir, bu tonerlerin çiplisi ve çipsizi var.

İlan başlıkları hep şu şekilde : "Muadili ......", "Çipli ......", "Çipsiz ......" vs.

Kısaca anlatmak gerekirse muadil demek orjinal değil ama iş görür, temiz ve sıkıntısızdır demektir bu lügatta. Muadil tonerler her yazıcı üreticisinin ürettikleri yazıcı modellerine uygun olarak piyasaya sunulmaktadır. Yazıcınızın modeline uygun muadil toneri satın alabilirsiniz. Ayrıca muadil tonerler tekrar doldurulabilmeye olanak sağladıkları için çeşitli dolum yapan firmalar tarafından tekrar tekrar doldurabilir.

Peki;

Bu çipli toner ile çipsiz toner arasındaki fark nedir?

Yazıcılarda toner azaldığında veya bittiğinde size uyarı gönderen toner üzerindeki elektronik sistemdir. Çip yazıcıların en önemli yedek parçasıdır. Bir yazıcıya yeni bir toner takıldığında kontrol edilebilmesini sağlayan şey çipidir.

Toner ve karuşlarda otomobillerdeki gibi depo sistemi yoktur. Bu yüzden toner ve kartuş, içerisinde ne kadar toz kaldığını hesap edemez.

Tüm tonerde (Toner Dolumu, Muadil Toner ve Orijinal Toner) çip mantığı aynıdır. Tek kullanımlık bir devre olarak üretilir ve her yazdırmada bir bir sayaç aşağı düşerek sıfıra yaklaşınca alarm verir, bitince yazıcı çalışmaz.

Bir örnekle; Samsung M-2020W (Benim yazıcı bu) tonerinin baskı kapasitesi 1600 adettir. Her yazdırmada bu sayı 1600, 1599, 1598 olarak geriye doğru birer birer düşmektedir.

Bu chip mekanizmaları sayesinde bu tonerleri tekrar doldurmanız ve kullanmanız oldukça zor bir hal alır. Yani yazıcı üreten firmalar bir yazıcı alıp 20 sene kullanmanı istemez, yazıcıya zarar verip adını lekelemek de istemez. O yüzden sana yazıcıyı satıp, devamında orjinal toner/kartuş almaya zorlayarak kazançlarını sürekli gelir modeli haline getirmektedirler.

Tüm yazıcılar satılırken 1.600 sayfa, 10.000 sayfa veya 50.000 sayfa diye tanımlanır. Ancak toner ve yazıcının alt köşesinde "A4 Sayfası %100 olmak kaidesi ve her sayfada %5 olması kaydıyla" ibaresi geçer. Tabi cümle bu şekilde açıklayıcı değildir, genelde şu şekilde geçer : "%5 Ağırlıkla 1600 sayfalık baskı alınabilir" yazılır. Yani istediğiniz Çıktıları istediğiniz boyutta alamaycağımız anlamına gelir bu. Bu çıktı sayıları ise ISO standartlarına uygun standart a4 ebat çıktıya göre hesaplanır. Onu da merak eden arkadaşlar için aşağıya ekledim.

ISO Standartlarına göre A4 Kağıdında 1 Sayfa bu şekildedir. 

Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusu ve geliştiricisiyim. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyor, blog yazıyor ve fotograf çekiyorum.

Toplam 1 Yorum

Texttoner
Texttoner

21.10.2019 12:06:18

Sevgili Hafzullah, İçeriğimizi Kopyalarken Kaynak da gösterseymişsiniz İyi olurmuş tüm içerik aynı şekilde kopy past almışsınız emeğe saygı!!!!

Hafzullah Yıldırım
Hafzullah Yıldırım

22.10.2019 09:52:53

İçeriğiniz ile bunu yan yana bir kıyaslamanızı rica ederim, "tüm içerik aynı şekilde kopy past almışsınız" demenize engel olacaktır. Araştırıp, okuyup anladıklarımızı derleyip yeni bir biçimde sunmak kopya olamaz. Saygılarımla..

Sende Yorum Yap

Benzer Yazılar