Bujinin Biri Çalışmıyor Ne Olur?

Bujinin Biri Çalışmıyor Ne Olur?
Bujinin Biri Çalışmıyor Ne Olur?

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda aracınıza ait;

 • Bujilerden biri bozuksa ne olur?
 • Daha büyük arızalar açar mı?
 • Bu şekilde kullanılır mı?
 • Daha çok mu yakar?
 • Biri veya birkaçının bozuk olduğunu nasıl anlarız?

gibi soruları ele almaya çalıştım.

Araçlarda motorda yer alan silindirlerde bulunana hava-yakıt karışımını kıvılcım ile ateşleyen ve aracın çalışmasını sağlayan parçaların adına buji denir. Bujilerde çeşitli nedenlerden dolayı sorun meydana gelebilir. Bu sorunlar sonucunda aracın yakıt tüketimi artar, çekiş gücü ve hızı bir anda düşer.

Araçlarda bujilerin ateşleyerek oluşturduğu gücü yerlerine ulaştırmakla görevli buji kabloları yalıtkan özelliktedir. Bu kablolardan herhangi birine zarar geldiğinde araçta bujiden kaynaklanan çeşitli sorunlar meydana gelir.

Bujiden Kaynaklanan Sorunlar Nelerdir?

Araçlardaki buji sorunları arasında buji kablolarından kaynaklanan sorunlar ön plana çıkar. Özellikle yalıtkanlığını kaybeden buji kablolarından bir tanesi iletmesi gereken gücü yerine iletmediği zaman aracın motorunda atlamalar ve tekleme meydana gelir. Buji sorunlarından dolayı araçta ilk marşta düzgün çalışmama sorunu, yakıt tüketiminin aşırı derecede artması sorunu ve motorda aniden meydana gelen boğulma durumları bujiden kaynaklanan sorunlar arasında yer alır.

Buji Arıza Belirtileri Nelerdir?

Araçlarda meydana gelen buji arızalarının belirtileri arasında motorun sarsıntılı bir şekilde çalışması, aracın rolantide iken normalde olması gerekenden daha düşük konumda olması, araç devrinin düşmeye başlaması, aracın performansında meydana gelen düşmeler, ani hızlanmalarda meydana gelen tekleme durumları, hava filtresinin patlaması ve egzozda meydana gelen ara sıra parlamalar araçlarda meydana gelen buji arızalarının belirtileri arasında yer alır.

Bujide Meydana Gelen Sorunlar Göz İle Görülebilir Mi?

Bujide bazı arızalar göz ile kontrol edilerek anlaşılabilir. Buna göre buji üzerinde yağlanmalar meydana gelmiş ise, bujinin porselen kısmında çatlamalar varsa, buji ateşleme uçları arasındaki mesafe olması gerekenden az ise veya fazla ise, buji üzerinde oksitlenme varsa, buji elektrotları birbiri ile kaynaşmış ise gibi sorunlar göz ile görülerek tedbir alınabilecek buji sorunları arasında yer alır.

Bujilerden Biri Çalışmıyorsa Ne Olur?

Anlayacağınız o ki araçlarda bujilerin görevi çok önemlidir. Araçtaki en önemli aksamlardan biri olan bujilerde belli zamanlarda arızalar meydana gelir. Çünkü araçlarda belli kilometrelerde buji değişiklikleri yapılması gerekir. Bu değişiklikler zamanında yapılmadığı zaman bujide sorun meydana gelebilir.

Üstelik bu sorunların kaynağına inilmediği zaman aracın diğer aksamları da zarar görür ve bir süre sonra bujiler tamamen görevini yapamaz duruma gelir. Araçta yer alan bujilerden bir tanesi iletkenliğini kaybetmiş ise çalışmıyor demektir. Bu durumda diğer buji çalışıp aracın sistemlerinin çalışmasını sağlar. Ancak diğer buji çalışmadığından dolayı çalışan bujinin üzerine daha fazla güç biner. Bunun sonucunda da belli bir süre sonra diğer bujide çalışamaz duruma gelir. Bu durumda da araç çalışmaz. Bujilerden birinde meydana gelen arızalarda araç normalden fazla yakıt yakar ve tekleme meydana gelir. Ancak diğer buji de görevini yapamayınca araç tamamen stop eder. Bu durumda bujilerin mutlaka değiştirilmesi gerekir.

Umarım faydalı bir makale olmuştur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilErdal ERKOÇ

  Açıklamanız gayet anlaşılır ve net sorunum çözüldü teşekkürler

 2. profilTalha Atak

  Çok net ve acıklayıcı bilgilendirici bir makale olmuş. Teşekkürler

 3. profilismail kara

  aracım reno kanga 1.4 pampa lpg lidir bir ay içinde 3 defa buji değiştirdim bujileri yakıyor ve teklemeye başlıyor usta buji yataklarından biri ateşlemeyi düşük diyor 100/70 ateşleme yapıyormuş sorum ondan diyor sizlerinde bi gõrüşünüzü ala bilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.

 4. profilAhmet Doğru

  Aracım otomatik jikle ilk çalışmadan sonra jikle devreden çıkınca sürekli stop ediyor ısınana kadar ayrıca yakıtı çok tüketiyor ve performansta düştü gaza yüklenince baya bi ısınsa bile araç boşa atınca yine stop ediyor bujileri söktük birinin üstünde yağ vardı sorun bujidenmidir?değerli yorumlarınız için teşekkürled

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *