Boğaz Ağrısına Ne İyi gelir? Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler?

Boğaz Ağrısına Ne İyi gelir? Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte gribal enfeksiyonlar artış göstermektedir. Özellikle hamile bayanların bu dönemde çok dikkatli olması gerekmektedir. Bu dönem içerisinde geçirilen bir rahatsızlık daha zor ve daha ciddi atlatılmaktadır. Kullanılamayan antibiyotikler ve ilaçlar neticesinde hastalık süreci oldukça uzun sürmekte ve bünyenize zarar vermektedir. Gribal enfeksiyonların en önemli belirtilerinden biri boğaz ağrılarıdır. Boğaz ağrısına ne iyi gelir hamilelikte öğrenerek grip başlamadan müdahale edebilme ve şansı yakalayabilirsiniz. Ancak kullandığınız her ilaca ve besine dikkat etmeniz ve doktorunuzdan onay almanız gerekmektedir.

Boğaz Tahrişini Giderici Yöntemler

 • Bal: Bal boğazı yumuşatarak öksürüğünüzü azaltan en önemli besinlerden birisidir. Balın içerisine katılacak birkaç besin ile birlikte balı daha fazla etkili hale getirebilir ve boğaz tahrişini azaltabilirsiniz.
 • Tarçın: Özellikle bal ile birlikte karıştırılarak içilmesi halinde boğazını epeyce rahatlatacaktır. Ancak hamile bayanların bal, tarçın ve bunun gibi besinleri kullanabilmek için doktor tavsiyesi almaları gerekmektedir.
 • Belirli Bitki Çayları: Hamilelikte bitki çayı kullanımı oldukça önemlidir. Çoğu bitki çayının bu süre içerisinde asla tüketilmemesi gerekmektedir. Ihlamur, nane gibi bitki çayları boğaz ağrısına oldukça iyi gelmektedir. Ancak dediğimiz gibi bitki çayı tüketimi tamamen doktor kontrolünde yapılmalıdır. Aksi takdirde bebek için sağlık sorunu oluşturabilirsiniz.
 • Ilık Su: Bu dönem içerisinde su sıcaklığını biraz daha fazla arttırarak içerseniz boğaz ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Çok soğuk ya da çok sıcak içilen sular boğaz tahrişinizi arttıracaktır.
 • Sıcak Su Kompleksi: Yatmadan önce aşırı sıcak olmayan sıcak su torbasını tamamen güvenli olarak boynunuz ve enseniz etrafında dolaştırmanız nefes alışverişinizi kolaylaştıracak ve uykuya daha rahat dalabilmenizi sağlayacaktır.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir hamilelikle diye merak eden bayanlar bu bitkileri tüketmenin yanında bedensel olarak da dikkatli olabilirler. Boğazın ve boyun kısmın kış ayları boyunca sıcak tutulması oldukça önemlidir. Bunun yanında saçınızın ıslak bırakılması, ayakların üşütülmesi gibi birçok neden gribe neden olacak ve belirti olarak boğazınızda ağrı oluşturacaktır. Bu nedenle günlük hayat içerisinde özellikle dışarı çıkarken mutlaka bedeninize dikkat etmeli ve sıcak tutmalısınız.

Boğaz ağrısında ilaç kullanımı ise hamilelik döneminde kesinlikle bilinçsiz olarak yapılmamalı. Hamile olmadığınız dönemlerde kullandığınız ilaçları direk kullanmanız doğru değildir. Eğer ilaç takviyesi alarak ağrı probleminden kurtulmak istiyor iseniz kesinlik doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Bu dönemde hamile bayanlara verilen ilaçlar öneriler tamamen farklı olabilir. Oldukça hassas geçen bu dönemde yanlış ilaç kullanımı hem bebeğinizde hem de sizin üzerinizde ciddi sağlık problemleri oluşturabilir. Boğaz rahatlatıcı spreyleri de gerektiğinde doktor kontrolünde alabilirsiniz. Eczacınıza danışarak zararsız olan vicks tarzı ürünlerde boğaz için tene uygulanabilir. Bu ürünler boğaz ve boyun bölgesini başta yakmakta daha sonrasında ise rahatlatmaktadır. Bunun yanında bu dönem içerisinde asla sigara dumanı bulunan alanlar içerisinde bulunulmaması gereklidir.

Hamile kadınlarda mide bulantısı, uykusuzluk gibi birçok sorun görülürken aynı zamanda boğaz ağrısı da olabilmektedir. Boğaz enfeksiyonlarına bağlı oluşan bu ağrılar ciddi bir sorun olmamakta ve kendi kendine geçebilmektedir. Bakteri kaynaklı oluşan bu enfeksiyonlar kendi geçebilse de yakınındaki dokulara da zarar verecek düzeyde olduğunda oldukça rahatsız edici olabilmektedir.

Boğaz ağrısı virüs kaynaklı ise ve nezle, grip gibi hastalıkların beraberinde geldiyse bu ağrıların tedavisi daha zor olabilmektedir. Bu durumda antibiyotik kullanımı önerilmemektedir. En çok bu yanlışa düşen kadınlar, iyileşmek yerine vücuduna zarar verebilmektedir. 

Boğaz ağrısı, boğazda tahriş, iştah kaybı, yutma güçlüğü, boyunda şişme, ateş gibi sorunlarla karşılaştığında uygulayabileceğiniz bazı önlemler bulunmaktadır. Boğaz ağrısına ne iyi gelir hamilelikte sorunuza cevap olacak bitkisel yöntemler vardır.

Boğaz Ağrısına Bitkisel Yöntemler

Boğaz ağrısı için bitkisel ve kimyasal yöntemler bulunmaktadır. Hamilelikte kullanılan her şeye dikkat edilmesi gerektiği için size birkaç öneri sunacağız.

 • Ağrı kesici: Ağrı kesici ilaçlar, hamilelikte sizin rahatlamanıza yardımcı olabilir. Fakat bu ilaçları kesinlikle doktor tavsiyesi ile kullanmanız gerekmektedir.
 • Antibiyotik: Yukarıda da belirttiğimiz gibi ağrınız bakteri kaynaklıysa antibiyotik işe yarayabilir, fakat virüs kaynaklı ise işe yaramayacaktır. Enfeksiyonun yayılmasını önleyen bu ilaçları da yine doktor tavsiyesine uymanız gerekmektedir. Doktor tavsiyesi ile alabileceğiniz bu ilaçların yanı sıra hamilelik sürecinde boğaz ağrısına ne iyi gelir konusunda bitkisel ürünler de kullanabilirsiniz. 
 1. Çay: Hamilelikte boğaz ağrısına iyi gelebilecek en bilindik yöntem çaydır. İçine limon ve bal katılan çok sıcak olmayan bir bardak çay, ağrılarınıza iyi gelecektir. Çay yerine aynı karışımı ılık suya da yapabilirsiniz.
 2. Zencefil Çayı: Zencefili rendeleyip beş dakika kaynattığınızda, suyuna yine limon ve bal ekleyerek içebilirsiniz. Zencefil de boğaz ağrısını kesmeye yardımcıdır.
 3. Tuzlu Su: Tuzlu su, ağzınızda oluşabilecek birçok yara için kullanılabilen bir yöntemdir. Enfeksiyon dolayısıyla bu yöntemi boğaz ağrılarınızda da kullanabilirsiniz. Tuz ve suyu karıştırarak gargara yapmanız yeterlidir.
 4. Sarımsak: Sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Bu yüzden çiğneyip yuttuğunuz sarımsak hem boğaz ağrınıza iyi gelecektir hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Boğaz Ağrısına Karşı Alınabilecek Önlemler

Boğaz ağrısına ne iyi gelir hamilelikte sorusuna hem kimyasal hem de bitkisel çözümler bulduktan sonra bu ağrı ile karşılaşmamak için yapabileceğiniz şeylerden bahsedebiliriz. Soğuk içecekler tüketmemeye, koruyucu madde içeren yiyecekler yememeye ve bol su içmeye özen gösterin. Boğaz enfeksiyonu bulunan kişilerle aynı tabaktan yemeyin, aynı bardaktan içecek tüketmeyin. Vitamin ve mineral yönünden zengin yiyecekler tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Boğazınızın rahatsızlandığını düşündüğünüz anda hemen buhar banyosu yaparak limon çayı tüketerek önlem almaya çalışın. Hamilelikte bir de boğaz ağrısı gibi bir sorunla karşılaşmamak için kendinize iyi bakmaya özen gösterin. Her türlü sorununuzda doktorunuza danışmadan ilaç tüketimi yapmayın.

Boğazınız mı ağrıyor, buna bir çözüm mü bulmak istiyorsunuz? O zaman yapmanız gereken en önemli şeyleri bilmeli, ona göre hareket etmeniz gereklidir. İlk olarak bakteriyel ya da enfeksiyon nedeni ile boğazınız şişebilir. Bu aşamada boğaz ağrısı hem nefes almayı, hem konuşmayı hem de beslenmeyi etkileyen bir duruma gelebilir. Bu aşamada doktor yardımı almak oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle de her zaman kulak burun boğaz uzmanına görünmeniz gerekecek. Bunların yanında boğaz ağrısına ne iyi gelir öksürük nasıl geçer diye merak ediyorsanız bunun bir de bitkisel çözümü vardır. En azından kendiniz için daha rahat bir yaşam sunmanız mümkündür. Hem ağız gargaraları hem de çaylar sayesinde bu boğaz ağrılarından kurtulmanız mümkün olacaktır. 

Boğaz Ağrıları ve Öksürük İçin Bitkisel Çözüm

Öncelikle ada çayı her zaman önemli bir içecektir. Çünkü hem öksürük hem de boğaz ağrısı konusunda bu çay sizlere yardımcı olacaktır. Eğer ki bu çaya biraz da limon suyu eklerseniz o zaman C vitamini de almış oluyorsunuz. Meyan kökü çayı da önemlidir. bu aşamada boğaz ağrısının tedavisinde bu yöntem sık sık kullanılmaktadır. Eğer ki içmek istemezseniz soğuk halini 2-3 gün muhafaza ettikten sonra gargara da yapabiliyorsunuz. Papatya çayı içmeyi seviyorsanız boğaz ağrısı için sizlere yardımcı olacaktır. öncelikle içebilirsiniz ama içmek uyku getiriyor. Bu nedenle gargara için bunu kullanabiliyorsunuz. Sadece demlemeniz ve 2-3 gün bekletmeniz gerekecek. Sonrasında gargara yapabiliyorsunuz. Boğaz ağrısına ne iyi gelir öksürük nasıl yok olur sorusu için Karaağaç çayı da etkilidir. Öncelikle karaağaç çayı için karaağaç kabuğu gerek ve bunu bulamayabilirsiniz. Bu aşamada bu özü barındıran şuruplar söz konusudur. Bu şekilde boğaz ağrınız hızlı bir şekilde son bulabiliyor. Son olarak okaliptüs çayı da sizlere bu konuda yardımcı olabilir. Bunun yağını suya damlatın ve soluyun. Bu şekilde rahatladığınızı far edeceksiniz. Aynı zamanda çayı soğutup gargara olarak da kullanabilirsiniz. 

Boğaz Ağrısı İçin Diğer Tüm Öneriler Öncelikle boğaz ağrısı için ne yapılmalı diyorsanız bunun için birden fazla çözüm yolu karşınıza çıkıyor. Mesela tuzlu bir su ile gargara yapmak iltihap açısından iyi olacaktır. 1 bardak suya 1 kaşık tuz yeterli olacaktır. Bunun yanında boğaz kuruluğu tavsiye edilen bir durum değildir. Bu nedenle de yapmanız gereken sürekli olarak su içmek. Aynı zamanda ılık suya bal karıştırarak da kolay bir şekilde boğazlarınızı ıslatabiliyorsunuz. Soluduğunuz havanın kuru olması boğazınızın da kurumasına neden olacaktır. Bu nedenle yapmanız gereken her zaman havanın nemli olmasını sağlamaktır. Bu şekilde boğaz kuruluğunun önüne geçer, doğru bir şekilde sağlığınızı korursunuz. Emin olun ki boğaz ağrısını bu yöntemler ile geçirebiliyorsunuz. 

Soğuk havalarda ve sıcak gibi görünen grip havalarında, boğazlar ilk etkilenen yerler olmuştur. Bir de yazın çok sıcak havalara aldanıp, soğuk içecekler içerek boğazlarınızın ağrımasına sebep olabiliriz. Çocuklarda ise bu hastalık daha sık görünmektedir. Ayrıca hastanelerde ve eczanelerden alabileceğiniz ilaçlar ile boğaz ağrılarınızı giderebilirsiniz. Peki evde bu hastalık için neler yapabileceğinizi bilmek de çok önemlidir. Zira çok sayıda kişi evlerinde bunu daha sağlıklı bir şekilde çözmektedir. Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir; Limon ve zencefil bu iş için en önemli alternatif tıplardan birisi olmaktadır.

 1. Limon: Limon içerisinde az miktarda asit bulunmaktadır. Ayrıca PH değeri de 5’dir. Kan basıncı ve tansiyona iyi gelir, sindirimi düzenler ve mide asidini giderir.
 2. Zencefil: İçerisinde çok zengin ve sağlıklı besin maddeleri bulunmaktadır. Baharat olarak da kullanılır.

Boğazınızda meydana gelen iltihap ve gıcıklanma, şişme ve rahatsızlık verici durumlarda yukarıda adı geçen malzemeleri karıştırıp kullanabilirsiniz. Bunun dışında çaylarınızın içerisinde de limon damlatarak, boğaz ağrılarınızı giderebilirsiniz. Çok hafif bir ağrı hissetmeniz durumunda, ilk yapmanız gereken şey anında çay ile limon karışımı olmalıdır. Limon damlatarak ya da bir dilim kesilmiş limon atarak bunu yapabilirsiniz. Boğaz Ağrısına İyi Gelen Limon için nane limon karışımı içecek türü de yapılmaktadır. Özellikle bu karışım son derece genzi açar ve sizi ferahlatır.

Boğaz Ağrıları ve Tedavi Amaçlı Bitkiler

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir; Limon, Tuzlu su (gargara), bal, sirke, sarımsak, nane limon, meyan kökü çayı, karbonat, nar, karanfil, papatya çayı, kırmızı biber, kekik çayı. Bütün bunlar evde bulunan ve her daim tedavilerde kullanabileceğiniz bitkilerdir. Sadece daha büyük rahatsızlıklarınıza doktordan tavsiye almanız daha iyi olacaktır. Boğaz ağrısı, mide bulantısı, baş ağrısı ve bu gibi sorunlarınızda da bu yöntemlere yani alternatif tıbba yönelmeniz daha iyi olacaktır. Bunlardan sizlere örnek verecek olursak;

Kullanımları

Bir bardak sıcak çay içerisinde, bir dilim limon ya da limon damlatarak, kendinizi anında tedavi edebilirsiniz. Bir bardak su ve limonu çaydanlıkta kaynatıp, içerisine de biraz bal koyarak da boğaz ağrılarınızı kesebilirsiniz. Bir diğer yöntem de bir küçük tabak içerisinde taze zencefil rendeleyin, sonra içerisinde bol miktarda limon sıkın ya da rendeleyin, sonra da bal karıştırarak için. Bütün bunlara boğaz ağrılarına çok iyi gelecektir. Bir diğer yöntem de kekik çayı. Burada kekikleri bir çaydanlığa dolduruyorsunuz, çaydanlığı su ile doldurup kaynayana kadar ısıtıyorsunuz. Bununla beraber, bardaklarınıza doldurmadan önce de içerisinde limon damlatabilir ya da limon sıkabilirsiniz. Başka bir yöntem de kış çayı yapmak olacaktır. Burada elinizin altında bulunan bütün meyvelerden ve bitkilerden yararlanabilirsiniz. Bir büyük kupa içerisinde tarçın, limon dilimi, bal, zencefil dilimi, elma dilimi ve nane koyarsınız. Bundan sonra içerisinde kaynar su eklemeniz yeterli olacaktır.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusu ve geliştiricisiyim. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyor, blog yazıyor ve fotograf çekiyorum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar