Bios Pili Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Değiştirilir? (Kısaca)

Bios Pili Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Değiştirilir? (Kısaca)
Bios Pili Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Değiştirilir? (Kısaca)

Anakartın üzerindeki pil ne işe yarar, bios pili nerede, anakart pilinin görevi nedir? Dizüstü bilgisayarların ve anakartların üzerinde standart boyutlarda bir pil bulunur. Bu pilin görevi bilgisayarınız fişe takılı değilken yani bilgisayarınızda enerji yokken bilgisayarınızın saatinin ve BIOS ayarlarının unutmamasını sağlamaktır. Peki BIOS nedir anakart bu pile neden ihtiyaç duyar pil biterse ne olur ve nasıl değiştirebiliriz gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bios Pili Nedir?

BIOS ingilizce Basic Input/Output System kelimelerinin baş harflerinden meydana getirilmiş bir kelimedir. Temel Giriş-Çıkış Sistemi anlamına gelmektedir. Her bilgisayarda bulunur ancak yeni PC'lerde BIOS, yerini UEFI firmware'ine bıraktı. Bilgisayarınızı ilk açtığınızda BIOS açılır, PC'niz kendi bileşenlerini test eder. BIOS bu işlemlerin ardından denetimi genellikle sabit diskinizde bulunan boot yükleyicisine devreder. Boot yükleyicisi ise diskinizde yüklü bulunan işletim sistemini yüklemeye başlar.

Bios Pili Ne İşe Yarar?

En son teknoloji ile üretilen bilgisayarlar BIOS ayarlarını geçici belleklerde kaydediyor. Anakartlar Gerçek Zamanlı Saat'e (RTC) sahipler. Bu saat bilgisayarınız kapalı dahi olsa çalışmaktadır. siz isterseniz aylarca bilgisayarınızı açmayın ve daha sonra açtığınızda ise saati unutmadığını fark edersiniz. Bilgisayarınız kapalıyken saat gerekli olan çalışma enerjisini bu pilden alır. Bu sayede bilgisayarınızı her açtığınızda doğru saat ayarıyla açılmış olur.

Bios Pili Nasıl Değiştirilir?

Anakartınızın üzerindeki pil en az 2 yıl ömrü bulunmaktadır. Bu bilgisayarı hangi sıklıkta kullandığınıza göre değişiklik göstermektedir. Eğer sürekli bilgisayarınız açık ise bu süre çok daha uzundur. Pil bittiğinde ise bilgisayarınızı açarken CMOD Battery Failure, CMOS Checksum Error veya new CPU installed gibi alakasız mesajlarla karşılaşabilirsiniz. işte bu tip bir durumda pilinizi değiştirmelisiniz.  

Birçok anakart küçük elektronik cihazlarda kullanılan CR2032 pillerini kullanmaktadır. Pili çıkartıp takmak çok basittir. Sadece bilgisayarınızın kapalı olduğuna emin olun yeter.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *