Benzin Mi? Dizel Mi? (Kalkışta, Yokuşta, Hız)

Benzin Mi? Dizel Mi? (Kalkışta, Yokuşta, Hız)
Benzin Mi? Dizel Mi? (Kalkışta, Yokuşta, Hız)

Herkese merhaba arkadaşlar. Bugünkü konumuz yediden yetmişe herkesin tartıştığı konulardan birisi. Fıkra gibi bir başlığı olan Benzin mi? Dizel mi? Tartışmalarından birisini işleyeceğim ve mekanik olarak kıyaslayarak devam edeceğim.

Kalkışta Benzinli mi, Dizel mi?

Şimdi arkadaşlar öncelikle bir genelleme yapmak istiyorum. Genel anlamda üzerinde oynanmamış bütün dizel araçlar kalkışta yine üzerinde değişiklik, oynama yapılmamış benzinli araçlardan seri kalkış yapar. Niye? Çünkü dizel araçlarda tork oranı daha yüksektir, çünkü dizel araçlar yanma değil patlamayla hareket ederler, çünkü dizel motorin akaryakıtı patlatmak için benzine göre çok daha yüksek oranda sıkıştırmaktadır, çünkü, çünkü diye çoğaltacak bir sürü sebep sayılabilir.

Yokuşta Benzinli mi, Dizel mi?

Bu da sık sorulan sorulardan bir diğeri. Burada da yine bir genelleme gerekiyor. Çünkü arkadaşlar şunu bir kere kabullenmek gerek eğer benzinli araç sahibiyseniz. Ben de benzinli bir araç sahibiyim ama yokuşta bırak da gideyim ben moduna giriyor. Fabrika çıkışı özellikleri denk, stok motora sahip ve üzerinde geliştirme yapılmamış hiçbir benzinli motor, dizel aracı yokuşta geçecek güce sahip değildir. İşim gereği kullanmam gereken panelvan bir araç var. 6 ileri 3.0 CC ve 150 HP bir dizel motoru bulunmakta. Marka vermek istemiyorum ama emin olun yapabilecek imkânım olsa söker kendi aracıma takarım motorunu. Bir araba iki ton yükle dik yokuşta ve 6. Viteste hiç mi devir düşürmez. Dokundukça gidiyor. Bu da benim kanıma dokunuyor. Kendi arabama binince depodaki benzini çekip üstüne döküp yakasım geliyor J

Benzinli Araba mı, Dizel Araba mı Daha Hızlı?

İşte burada kozlar değişiyor. Üretim gereği dizel araçların devir sayısı ve yapabileceği hız daha kısıtlıdır. Zaten genel anlamda sedan; halk tabiri ile binek yani orta halli dizel araçların yapacağı hız bellidir. Sonuç olarak benzinli araçlar dizellere göre daha hızlıdır. Stok motor üretim yapılan bazı markaların SUV’ları var, 4x4’ler var fişek gibi gidiyor, o nasıl olacak diyebilirsiniz. Fakat dikkat ederseniz ben eşit şartlardaki farklı yanma tipine sahip içten yanmalı motorları karşılaştırıyorum. Üzerine basmak isterim. Bu karşılaştırmalar için uygun ortam ve ekipmanlar gereklidir.

Dizel Motor mu, Benzinli Motor mu Daha Güçlüdür?

Bu karşılaştırma konumuz için de soruyu neye göre sorduğumuz önemlidir. Hangi güç? Beygir gücü mü, tork mu? Dizel araçların motorları benzinliye göre kuvvetlidir. Öyle olması gerekir. Çünkü kullandığı yakıt güç isteyen bir yakıt. Denememiş olanlar için bahsedeyim biraz. Benzi de motorin de petrol ürünüdür fakat kimyasal yapıları çok farklıdır. İkisi de yanıcı birer sıvıdır ama benzin daha kıvılcımı görmeden korkutan bile yanabiliyor. Öte yandan motorin ise içine ateş bile atsanız yanmaz. Yanması için yüksek sıcaklık ya da yüksek basınç gerekir. Yanma işleminden sonra verdikleri reaksiyon etkisi de bayağı farklıdır. İşte bu yüzden dizel motor benzinliye göre daha güçlüdür. Benzinli motoru eşitleyebilmek için bazı ekipmanlara ihtiyaç duyulur.

Dizel mi, Benzinli mi Daha Seri?

Konu boyunca neredeyse hep dizel araçları övdük gibi bir izlenim oluşturmuş olabiliriz. Fakat bu konuda da benzinli üstün konumdadır. Karşılaştırmaya göre yine eşit şartlarda dizel araç kalkışta üstünlüğü ele alacaktır fakat toparlanma kısmında yani 200-300 metre sonrasında benzinli araç üstünlüğü ele alacaktır. Çünkü benzinli aracın daha hızlı olması aynı zamanda serilik de katmaktadır. Yüksek hızlara ulaşabilmek için serilik de gereklidir. Bu seriliği kazandıran etkenlerden birisi de devir. Benzinli bir araç çok rahat bir şekilde 6-7 bin hatta 8 bin devirlere çıkabilmektedir.

Günümüzde insanlar bu standartları değiştirebilmek için ellerinden geleni ardına koymuyorlar. Buna araç sahipleri de üretici firmalar da dahil. Normalde eşit şartlardaki iki araçtan dizel olan benzinliye göre daha seri bir kalkış performansı göstermesi gerekir. Fakat günümüzde 800 CC ’den 8200 CC ‘ye varana kadar, 1 litreden 5 litreye varana kadar, 50 HP ’den 3000 HP Drag araçlarına varana kadar birçok seçenek bulunmakta. Bu skala benim bildiğimin altında ve üstünde de genişleyebilmektedir.

Şimdi oturup da 1200 CC ve 150 HP 2,5 litrelik dizel bir motor ile 2000 CC ve 100 HP 2 litrelik bir benzinli motoru karşılaştırmak kâğıt üstünde mümkün değildir. Uygun şartlarda deneyerek görmek daha mantıklı olacaktır. Aynı zamanda üreticilerin kullandıkları malzemeler ve üretiş şekilleri de çok şey değiştirmektedir. Kimi firma emme manifoldunu geniş yapıyor, kimi silindir hacmini genişletiyor, kimi soğutma sistemine ağırlık veriyor, kimi turbocharger kullanıyor. Bu şekilde güç gösterisi yapıyor ve rekabeti ellerinde tutmaya çalışıyorlar.

Yani sözün özü dizel mi benzinli mi? Diye sorabilmek için öncelikle şartları eşitleyip sonra sormak daha mantıklı olacaktır. Benim diyeceklerim bu kadar arkadaşlar. Aklınıza takılan, sormak istediğiniz, yanlış biliyorsun dediğiniz ve eklemek istediğiniz şeyler varsa mesajlara yazabilir, aynı zamanda yazmamı istediğiniz konuları da mesajlarda dile getirerek fikir verebilirsiniz. Bir sonraki konumuzda görüşmek üzere şimdilik hoşça kalın.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilMedinenur

    araçların soğuk havalarda daha hızlı ısınması için sıcaklığın erken değerlerini bulması için radyatörün içine isi rezistansı yapılarak araç ısısını daha erken değerlerine ulaşması 40 sn 1 dakki gibi kısa bir sürede mümkün olacaktır. Saygılar

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *