Başarının Anahtarı: Medya Planlaması

Başarının Anahtarı: Medya Planlaması

İster geleneksel ister dijital, medya araçları hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Şirketler ve markalar da en etkin medya planlamasıyla hedef kitlesini elinde tutmanın ve genişletmenin yollarını arıyor. Bunun için yapılması gereken en önemli şey; alanında uzmanlaşmış bir medya planlama ajansından profesyonel destek almak…

Ne Demek Bu Medya Planlaması?

Sıradan insan yani tüketiciler için medya artık hayatın ta kendisi. Hal böyle olunca da üreticiler yani şirketler ve markalar için planlamanın önemi oldukça büyük. Peki, medya planlama nedir?

Medya planlaması reklam mesajlarını iletmek için hangi medya araçlarının kullanılacağını belirlemek için kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemler reklam verenin seçtiği mesajın ulaştırılmak istendiği hedef kitleye yöneliktir. Bu süreçlerde radyo reklam planlaması, televizyon ve sosyal medya gibi medya planlama mecraları kullanılabilir.

Doğru Medya Stratejisi için İpuçları

İletişim araçlarının yaratıcı ve etkili şekilde planlanması, kampanyanın başarılı olması için tek başına yeterli bir neden değildir. Medya planlaması oluşturulurken seçilmesi gereken öncelikli noktalar kampanyada söylenecek olan mesajların doğru seçilip ve hedef kitlenin belirlenmesidir.

Tasarlanmış olan anahtar niteliğindeki mesajlar ile hedef kitle belirlenir ve planlama hazırlanır. “Medya planlaması nasıl yapılır?” sorusunun bir diğer yanıtı da hedeflerde gizli. Doğru medya stratejisi sizi yeni potansiyel müşterilere ulaştırır. Daha geniş bir müşteri kitlesine ulaştırır ve kaybedilen müşteriyi yeniden kazanmamanızı hedefler. Bunun dışında analiz (ürün), kitle (hedef) tespitinin doğru yapılması, medya araç tercihi, bütçe değerlendirilmesi, oran analizi ve son olarak bunların hepsini doğru bir şekilde değerlendirme önemlidir. 

Medya Planlaması Nasıl Yapılır? 

Medya planlamasını başarılı kılan birçok etken vardır ve bunlar domino taşları gibi birbirlerini harekete geçiren, tetikleyen etkenlerdir. Başarıyı hedefleyen bir şirket ya da kurum, aşamaları kusursuz planlamalı ve her adımı özenle atmalı. Her şeyden önce markalar sosyal medya ve her türlü iletişim kampanyaları için her mecranın özel bir plana ihtiyaç duyduğunu bilmeliler. Bununla birlikte mecraların medya planlamaları ve yaratılacak etki, alınacak katkı farklı olsa da her marka önceden uzlaşılmış bir ana felsefeye, çizgiye sahip olmalıdır. Strateji, en önemli şeydir. Marka, stratejisini kendisine şu soruları sorarak belirlemelidir:

●      Bizim sözümüz ne? Dinleyicilerimiz (hedef kitlemiz) kimlerden oluşuyor?

●      Neyi hedefliyoruz?

●      Ne kadar zamanda hedefliyoruz?

●      Almak istediğimiz yol ve varmak istediğimiz yer neresi?

En etkili planlama için, bu soruların her birine en ince ayrıntısına dek yanıt vermek gerekiyor.

Medya Planlamasının Olmazsa Olmazları

Medya planlamanızda sosyal medya araçları kullanılarak web sitenizin ziyaretçi etkileşimini rahatlıkla yükseltebilirsiniz. Sosyal medyadan faydalanarak arama motorları üzerinde firmanız hakkındaki içerikler ön sıralara çıkarmanız, etkili bir yöntem olacaktır. Fotoğraf, logo, video ve diğer görselleri barındıran içeriklerinizin ilgili platformlara yönelik hazırlanması için SEO tarafından hazırlanacak programlara uymak önemlidir. Metin içerikleri ilgi çekici anahtar kelimeler ön plana alınarak oluşturulmalıdır.

Medya planlamasından istenilen verimin alınabilmesi için yapılan tüm uygulamalar düzenli olarak raporlanmalıdır. İçerik pazarlama hizmetleri için markaya uygun, dikkat çekebilecek tüm dijital yayınlar üzerinden pek çok link stratejisi meydana getirilmelidir.

En Etkili Planlamaya Ulaşın

Sempeak sektörün kaliteli ve doğru hizmet sunan kuruluşlarının başında gelmektedir. Medya planlama ajansı Sempeak’ten hizmet almak istediğinizde markanız profesyoneller tarafından incelenir ve kapsamlı bir SEO analiz raporu ile planlama yapılır. Markanız ile ilgili site içi ve site dışındaki imkanlar kullanılarak site dışı nasıl bir farklılık, iyileştirme yapılacağı belirlenir. Özellikle dijital medya planlama konusunda uzman olan Sempeak hedef kitlenin belirlenmesi, anahtar kelime analizi, rakip analizi, sektörel analiz gibi konularda da etkili çözümleri ile size fayda sağlar. Bu alanda en doğru adımları atmak için Sempeak Medya Planlama Ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusuyum. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak ekibim ile altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyoruz.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar