Balık Denizin İçinde Neden Daha Büyük Görünür?

Balık Denizin İçinde Neden Daha Büyük Görünür?
Balık Denizin İçinde Neden Daha Büyük Görünür?

Denize baktığınız zaman gördüğünüz balık bayağı büyük görünür ama balığı yakalayıp elinize aldığınız zaman bakarsınız ki gördüğünüz gibi değildir. Balık oldukça küçüktür. Çünkü denizin için de balık daha büyük görünür. Bunun nedenini basitçe açıklamak gerekir ise, güneş ışınları suya düşer, düşme ile beraber kırılma yaşanır ve farklı bir açı ile aydınlanma yaşanır.

Bu esnada su ile retina arasında bir hava boşluğu gerekir ve bu hava boşluğu sayesinde denizin içinde olan balık görünür. Bu yüzden de insan suya baktığı zaman balık denizin için de büyük görünür iken suyun dışına çıktığı zaman küçük olduğu anlaşılır. Bu açıklamış olduğumuz iki sebep bir araya geldiği zaman sudaki cisimleri neden yakın görürüz sorusu cevap bulmuş olur. Bir deniz kenarında denize bakıldığı zaman bu olay daha da net olarak açıklanabilir.

Cisimler Suda Nasıl Görünür?

Işığın kırılması

Sudaki Cisimlerin Neden Yakın Görürüz?

Cisimler suda nasıl görünür sorusu kolay bir şekil de cevaplanabilecek bir sorudur. Cisimler suda olduğundan daha büyük görünür. Cisme baktığınız zaman aslında uzaktadır ama kişiye daha yakında görünür. Kolay bir şekilde anlaşılacak bir olaydır.

Cisimlerin suda nasıl göründüğünü biraz daha bilimsel olarak açıklamak gerekir ise, su içinde olan cisimden gelen ışınlar sudan çıkacakları zaman doğrultu değiştirerek kırılır. Bu kırılma ile göze görünür. Bu sebep ile cisim daha yukarı da görünür. Daha yukarıda görünmesi ile beraber cisim de olduğundan göze daha büyük görünür. Evde olduğunuz zaman suya bir cisim atın ve cisme iyi bakın bunu kendiniz de çok rahat bir şekilde bunu anlayacaksınız.

Görünür Derinlik Nedir?

Görünür derinliği açıklarken en iyi şekilde ve mantıklı olarak açıklamak, görünür derinlik ışığın kırılması ile açıklanır.

Işığın kırılması ile bir cisme baktığımız zaman o cismi ya olduğundan daha yakın ya da olduğundan daha uzak olarak görürüz. Bir göz bir cisme gelen ışık doğrultusunda cismi görmektedir. Işığın kırılma olayından dolayı da bakılan cisim bulunduğu yerde değil ışığın doğrultusunda bir noktada görülür.

Şöyle açıklık getirmek gerekir ise az yoğun bulunan bir ortamdan daha yoğun bir ortama bakıldığında ortamları ayıran düzey düz yani doğrusal ise bakılan cisimler bulundukları yerden daha yakın olarak görülür. Çok fazla yoğun olan bir ortamdan da daha az yoğunluk olan bir ortama da bakılır ise bakılan cisim bulunduğu noktadan daha uzakta görülür.

Görünür derinlik bu şekilde açıklanır. Yani yoğunluğa ve ışığın kırılmasına göre cisimler daha yakın ya da daha uzak görülmektedir. Işık kırılmaya uğradığı için bir yolda tam düz gidemez. Işık kırılma esnasında tam düz gitmez ve tam düz olarak da gitmediği için de uzaklık ya da yakınlık olayı oluşur.

Örnek olarak çay kaşığının üstten ve yandan bardağın içindeki görüntüsündeki farklılıklar en basit şekilde anlatım için söylenebilmektedir.

Işığın Boşlukta, Havada, Suda, Camda ve Elmastaki Hızları?

Boşluk 300000
Hava 299913,02
Su 225563,9
Cam 200000-157894,7
Elmas 123966,94 

Işığın bulunduğu ortamın yoğunluğunun önemi nedir?

Işığın bulunduğu ortamdaki yoğunluğu şunları etkilemektedir:

  • Eğer bir ışık kaynağı yoğun bir ortamdan daha az yoğun bir ortama geçerse normalden uzaklaşmaya başlar ve hızlanır.
  • Eğer bir ışık kaynağı az yoğun bir ortamdan daha yoğun bir ortama geçerse, bu sefer normale daha da yakınlaşmaya başlar ve hızı da azalmaya başlar.
  • Eğer ki bir ışık kaynağı saydam bir ortamdadan diğer bir saydam ortama dik düşerse, herhangi  bir kırılma olayı yaşamadan direkt ortamı değiştirebilir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilGonzalez

    Hey, love your site. I have a site kind of like yoursanduntil recently I was struggling to get visitors, maybe you are to.

    I stumbled upon this new optionandit made the difference in the world for me. Perhaps it will help you to.

    Allison

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *