Babaların Velayet Savaşına Hazırlanmasına Yardımcı Olmak için 4 İpucu

Babaların Velayet Savaşına Hazırlanmasına Yardımcı Olmak için 4 İpucu

Çocuk velayeti davaları söz konusu olduğunda, güverte genellikle babalara karşı istiflenir.

Talihsiz gerçek şu ki, çocuk velayeti, en sıcak anlaşmazlıklara neden olan boşanmanın uygulama alanıdır. Boşanma hayatınızın neredeyse her yönünü etkileyebilir, ancak çocuklarınızla olan ilişkinizle karşılaştırıldığında mal paylaşımı ve eş desteği gibi konular solgunlaşır. Çok sık olarak, velayet belirlendiğinde babalar ikinci bir ebeveyn rolüne düşmektedir.

Eğer boşanma ile karşı karşıya olan bir baba ve takip eden çocuk velayeti savaşındaysanız, ileride olanlara hazırlıklı olmak için adımlar atmanız en iyisidir.

Çocuk velayeti avukatıyla görüşün

Çocuk velayeti davanıza hazırlanmak için yapabileceğiniz en önemli şey, babaların haklarına odaklanan bir aile hukuku avukatı kiralamaktır.

Boşanma avukatı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç farklı faktör vardır, ancak her şeyden önce, erkeklerin ve babaların aile hukukunda karşılaştıkları belirli zorlukları anlayan bir avukat bulduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Neyse ki, sadece babalara boşanma sürecinde ihtiyaç duydukları yasal rehberliği ve kaynakları sağlamaya adamış hukuk firmaları var. Bu babaların hak avukatları, yargı alanınızdaki çocuk velayeti tüzüklerinde oldukça bilgilidir ve karşılaşabileceğiniz olası hain savaşlar ve mayın tarlasında gezinmek için donatılmıştır.

Detaylara dikkat edin

‘’Eğer tek velayet veya müşterek velayet istiyorsanız, yatırım yaptığınızı ve çocuğunuzun hayatına karıştığınızı göstermeniz çok önemlidir. Bu, çocuğunuzun okul programından; en iyi arkadaşlarının isimlerine kadar her şeyi bilmek anlamına gelir.’’

Babaları olarak, bu zaten bildiğiniz bilgilerdir, ancak bunları şansa bırakmayın. Bir hâkim, çocuğunun yaşamıyla yakından ilgilenen bir baba ile onun yaşamında pasif bir katılımcı olan baba arasındaki farkı anlayabilir.

Çocuğunuza yabancılaşmayın

Eski sevgilinizi çocuğunuzun önüne atmak potansiyel olarak ebeveynlerin yabancılaşmasına yol açabilir, bu da inanılmaz derecede zararlıdır. Ayrıca, çocuğunuzun velayeti davasına da zarar verebilir. Hâkim, çocuğunuzu bir terapist olarak kullandığınızı ve onu annelerine karşı doldurduğunuzu öğrenirse, muhtemelen bunu sorgulayacaktır.

Boşanma sürecinden geçerken işleri şişelememek önemlidir, ancak bir arkadaşınızla, güvenilir aile üyenizle, terapist veya danışman gibi akıl sağlığı uzmanıyla konuşun. Çocukları bu görüşmeye dahil etmeyin.

Sakin Kalın

Evlilik parçalandığında, eski eşinize karşı bazı sert duygular yaşamaktan kaçınmak zordur. Bununla birlikte, onun hakkında ne düşündüğünüzden bağımsız olarak, ikiniz boşanma sonrası dostane bir ilişkiye sahip olmak için birlikte çalışabilirseniz en iyisidir.

Boşanma davası bitip boşandıktan sonra, eski eşinizi bir daha asla görmek istemeyebilirsiniz, ancak çocuklarınız olduğunda bu gerçekçi değildir. Artık karı koca olmamanıza rağmen, hala ikiniz de ebeveynsiniz ve çocuğunuzu yetiştirirken bir düzeyde iletişim kurmanız gerekecek.

Etkili ebeveynlik için en iyi uygulamalardan bazılarını gözden geçirin ve mümkün olduğunca çoğunu uygulamaya çalışın. Tabii ki, iyi eş-ebeveynlik bir şekilde eski eşinizin iş birliğine bağlıdır ve bu sizin kontrolünüz dışındadır. Eski eşiniz özellikle hoş karşılanmıyorsa, çatışmayı önlemek için paralel ebeveynlik modeli kullanmayı düşünün. İstanbul boşanma avukatı bu konularda size en doğru yolu gösterecek ve tecrübelerini sizinle paylaşacaktır.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusuyum. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak ekibim ile altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyoruz.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar