Ayna kırılsın kalp değil

Ayna kırılsın kalp değil

Bugün İzmit'in en işlek yeri olan fethiye caddesinden aşağı otobüs duraklarına doğru indik ve toprak kokan havada ıslanarak sohbete dalmışız Bünyamin ile. Birkaç dakika sonra Bünyamin'in beklediği Bahçecik otobüsü geldi o ayrıldı ortamdan ve ardından hayatta en çok takdir ettiğim davranışların arasına girebilecek bir davranış sergilendi gözümün önünde.

Otobüs ve kamyon soförleri herkes tarafından kavgacı, daha doğrusu düktil davranamayan olarak bilinir. Ki benim de itirazım yok. Birkaç örnekten sonra istemesek de o his kazınıyor insan aklına. Neyse işte otobüsün biri durakta dururken diğeri onun arkasından gelip önündeki boşluga durmayı planlıyor ve yanından geçerken park halindeki otobüsün aynasına çarpıyor ve gürültü ile aynayı kırıp birkenara fırlatıyor.

Aklımdakiler; çarpan sopayı alır iner, aynası kırılan da aynı şekilde.. Devamı kavga görüntüsü ile hazırlanan küfürlü sözcüklerle süslenen bir andan ibaret olacaktı. Tabi normal olan da bu gibi algılanmış iyice, kendimden biliyorum.

Gerçekler beni çok şaşırttı. Öndeki otobüs şöförü indi 'kusura bakma birader' dedi. Arkadaki şöför ise 'kardeş ne önemi var' dedi. Ve biri aynayı aldı ve otobüse koydu diğeri ise yerdeki parçaları aldı. Ben tabi odaklandım izliyorum bu dakikalar.. Gerçekleri söylemek gerekirse ilk defa bu kadar güzel bir hayal kırıklığı yaşadım.

Basit gibi görünebilir ama bilirsiniz ki trafikte sabır fakirliği vardır. Ne kadar güzel ve olgunca bir davranıstı. Bir insana yakışan en güzel hareket o anki yaşanabilecekler arasından. İnsan hoşgörülü olmalı ki karşıdakiden de hakettiğini alabilmeli değil mi? İlk adımı sen atacaksın ve unutma ki sadece tek taraflı olabilecek birşey değil sanırım. Hayat hep böyle olabilse keşke. İki taraf da sorun değil çözüm üretse. Yaşadığımız olumsuz olgularda çoğu kez kızmamak, kızamamak bu kadar zor olmamasına rağmen neden daha büyük sorunlara kapı açıyor ki.

İstediğiniz sürece yaşayamayacağınız hiç birşey yok bu dünyada.

Yaşayacaklarınızın hayal kırıklıkları değil de ayna kırıkları olması dileğiyle..
Okuduğun için teşekkür ederim. 

Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar

Voiser Yeni Ofisine Geçti
Bedelli Askerliğin Tarihçesi