Autocad Komutları ve Anlamları

Autocad Komutları ve Anlamları
Autocad Komutları ve Anlamları

AutoCAD, tasarım ve çizimlerinizi bilgisayarda yapabilmenizi sağlayan Bilgisayar Destekli Tasarım ve Çizim yazılımıdır. Ve bu yazılım bir mühendis için bilinmesi gereken en mühim envanter elemanlarındandır. Bu programı aşağıdaki komutları bilerek normal derecede rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ve alt kısımda anlattığım kısayol (açı, uzunluk vb.) takımlarını da kullanırsanız eğer, ilerisi için profesyonel bir Autocad kullanıcısı olabilirsiniz.

Bilindiği üzere bütün objeler uzayda yer kaplarlar. Objelerin uzaydaki yerlerini belirlemek içinse koordinatlar kullanılır. Girilen birinci noktadan sonra, ikinci nokta için X,Y,Z değerleri girilmeden evvel önüne "@" işareti konulması gerekir. "@" işareti AutoCAD programı için girilen en nihayet noktayı orijin (0,0) kabul etmesini sağlayacaktır.

"@" işaretinden sonra girilen değerlerin, bir önceki noktaya göre olan X,Y,Z uzaklıklarını tanımlayacaktır. Açı ile birlikte uzaklık girilmek isteniyorsa kutupsal koordinatlardan faydalanılır. Bu yüzden kutupsal koordinatlar girmeden evvel önüne "@" işareti konulmalıdır. Kutupsal koordinatlar da açı saat ibresinin tersi yönünde artar, saat yönünde ise azalır. Açı yönünü "units" komutu ile değiştirilebilir. Kutupsal koordinatlar "@ UZAKLIK < AÇI" formatında girilmelidir.

Autocad Komutları ve Anlamları

LINE (Çizgi) Başlangıç noktası ile bitiş noktası arasındaki düz çizgileri çizmek için kullanılan bir komuttur.
CONSTRUCTION LINE  (Yapı Çizgisi) Proje içerisine sonu olmayan yatay, dikey veya herhangi bir açıda düz çizgi çizmek için kullanılır.
CIRCLE Daire çizmek için kullanılan çizim komutudur.
SPLINE Yumuşatılmış eğri çizgileri çizmek için kullanılan bir komuttur.
ELİPSE Elips veya eliptik daire yayını çizer.
POİNT Nokta çizmeyi sağlayan bir komuttur.
MAKE BLCOK Blok hazırlama işlemini yapan komuttur. Projelerde birçok defa kullanılan bir veya ani çok çizim nesnelerini blok haline getirebilirsiniz. Daha sonra bu blokları projenin herhangi bir yerinde “Insert Block” komutu ile blok listesinden seçerek kullanabilirsiniz. Bu sayede tekrarlanan çizimleri yeniden yapma işlemi ortadan kalkmış olur. Bu işlem için öncelikle çiziminizi hazırlamanız gerekmektedir. Daha sonra bu çizimi blok haline getirmelisiniz.
OFSET başka çizim nesnelerine paralel bir Construction Line çizilir.
MULTILINE Birbirine paralel düz çizgiler çizmek için kullanılır.
SCALE Paralel çizgilerin arasındaki uzaklığı değiştirmek için kullanılır.
POLYLINE Birbirine bağlı düz çizgi segmentlerinden (Parça) oluşturulmuş tek bir bütün halindeki bir çizim nesnesidir. Bu komut ile düz çizgi (Line) ve daire yayı (Arc) ile birleşik olan çizimler de yapılabilir.
ARC Daire yayı (Arc) çizmek için kullanılan bir komuttur.
POLYGON Çokgen çizmek için kullanılır. Polygon komutu ile 3-1024 eşit kıyı arasında çokgen çizilebilir. Kareler, eşkenar üçgenler, sekizgenler vs. çizimleri bu komut ile yapabilirsiniz. Poligon çizimi bir daire içerisine yerleştirilerek gerçekleştirilir. Önce çokgenin kıyı sayısı verilir sonra bu çokgenin içine yerleştirileceği dairenin yarıçapı verilir. Ayrıca daire içine yerleştirilerek çizim yapmanın yanı sıra, çokgenin herhangi bir kenarın başlangıç ve bitiş noktasını vererek de çizimi yapabilirsiniz.
ERASE Seçili olan nesneyi silen komuttur.
COPY Çizim nesnelerini kopyalama işlemini gerçekleştirir.
MOVE Çizim nesnelerini taşıma işlemini gerçekleştirir.
MİRROR Çizim nesnesinin aynadaki ters görüntüsünü elde etme işlemini sağlayan komuttur.
OFFSET Çizim nesnelerine kenarlık eklemek için kullanılır.
ROTATE Çizim nesnesi belirli bir açıda döndürmek için kullanılır.
SCALE Çizim nesnesi küçültme veya büyütme işlemini yapar.
TRİM Başka bir nesne ile kesiştiği noktada bir kesme budama gerçekleştirir.
EXTEND Herhangi bir çizim nesnesini, başka bir nesneye doğru uzatır.
BREAK Herhangi bir nesneye iki nokta arasına aralık veya kesme (Break) atar.
EXPLODE Bütün veya birleşik halde bulunan çizim nesnelerini seçilebilir ayrı nesneler haline getirmeye yarar. Örneğin bir dikdörtgeni Rectangle komutu ile çizildiğinde bu nesne bütün halinde bir nesne durumuna gelir. Eğer Explode komutu uygulandıktan sonra her bir kenarı ayrı seçilebilir Line nesnesi haline gelir.
CHAMFER Çizim nesnelerinin köşelerine eğim (şev) verir. İki köşe arasındaki eğimi verirken aralarındaki uzaklığı (Distance) belirtmeniz gereklidir. Eğer uzaklık 0 ise köşeler 90˚ olacaktır.
FİLLET Çizim nesnelerinin köşelerini yuvarlatarak birleştirir. Köşeleri yuvarlak olarak birleştirirken dairenin yarıçapı (Radius) verilmelidir. ters durumda dairenin yarıçapı 0 olarak alınacağı için köşeler 90˚ olarak birleştirilir.
ARRAY Bir çizim nesnesi veya nesnelerinden belirli bir düzende kopyasını oluşturmayı sağlayan komuttur. Aynı çizim nesnesinden çoğaltma işlemini gerçekleştirir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilHakki

    Merhaba hafzullah. Gayet basarili düzgün bir site yapmissin. Ayrica insaat programlari ve verileri için tesekkur ederim. Twitter in var mi?

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *