Aracım Yolda Giderken Tekliyor

Aracım Yolda Giderken Tekliyor
Aracım Yolda Giderken Tekliyor

Aracın yolda giderken teklemesi pek çok zaman aniden gelişen bir sorun değildir. Tekleme sorunları kendisini aşama aşama gösteren ve nihayetinde ciddi sorunlar meydana getiren bir durumdur.

Sorun raddesine gelindiği zaman araç sahipleri açısından ciddi ölçüde maddi külfetler ortaya çıkabilir. Aynı zamanda motorun ansızın kullanılamaz hale gelmesi neticesinde ıssız bir yolda kalınması da önemli sıkıntılar yaratabilir.

Bu sebepten dolayı erken zamanda fark edildiği an önemsenerek sebebinin araştırılması ve çözümünün bulunması ileride daha önemli sorunlarla karşılaşılmaması açısından çok önemlidir. Bu sorunlar o kadar büyüyebilir ki motor başlı başına kullanılamaz hale dahi gelebilir.

Araba Neden Tekleme Yapar?

Aracın düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan en önemli sistemlerden bir tanesi de ateşleme sistemidir. Ateşleme sisteminin zaman ayarının bozuk olması motorun seyir halinde teklemesine neden olabilir.

Aracın teklemesinin ardında yatan bir diğer sebep ise yakıt pompasının yetersiz çalışıyor olmasıdır. Bilindiği üzere aracın motor aksamlarının çalışması için yakıt dışında herhangi bir alternatif yoktur.

Haliyle yakıt pompası düzgün şekilde çalışmaz ise motor da pek çok sefer tekleyecektir. Aynı zamanda karbüratör hava filtresinin kirli olması da aracın teklemesine neden olabilir.

Araba LPG de Neden Tekler?

LPG ile çalışan arabalarda LPG enjektörlerinden en az bir tanesinde arıza var ise enjektörler bağlı oldukları silindirlere yakıtı düzensiz gönderecektir. Bu sebepten dolayı araç tekleme yapar.

Öte yandan regülatör basıncının düzensiz olması halinde de silindirlere yakıt düzenli gitmeyecek ve bu sebeple motor seyir halinde tekleme yapacaktır. Aynı zamanda LPG enjektör kabloları yanlış dizilmiş de olabilir. Bu sebepten dolayı sıralı sistem LPG'lerde tekleme meydana gelmesi işten bile değildir.

Bunlara ek olarak sıralı sistem LPG'lerde gaza geçiş ısısı düşük olduğu durumlarda da kış aylarında motor tekleme sorunu ile araç sahiplerini karşı karşıya bırakacaktır.

Dizel Araba Yolda Giderken Tekliyor

Dizel araçlardaki buji kablolarının belirli ömürleri vardır. Bu ömür genel olarak elli bin kilometre olarak belirlenir. Bu süre dolduktan sonra kabloların yenilenmemiş olması veya buji kablolarının bakımının yapılmamış olması tekleme sorununu ortaya çıkaracak olan başlıca etmenlerden bir tanesidir. Öte yandan platin kolları arasında bir açıklık mevcut ise ya da platinler normal şartlardan çok daha fazla gerilmek suretiyle yıpranmış ise tekleme sorunuyla karşılaşılacaktır.

Bunlara ek olarak motorun içerisinde bulunan sübaplardan dolayı da tekleme sorunu yaşanabilir. Sübaplardan bir tanesi gerektiği şekilde kapatma görevini yerine getirmiyor veya tam olarak kırılmış ise de tekleme sorunu ile karşılaşılması pekala mümkündür.

Nihayetinde motor aksamlarında yer alan parçalardan bir tanesi veya birkaç tanesi miadını doldurmuş ise de bu parçalardan kaynaklı bir tekleme sorunu baş gösterecektir.

Özetle teklemenin çok fazla sebebi bulunur ve hangi etmenlerin buna sebep olduğunu öğrenmek adına araç mutlak suretle servis bakımına girmelidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilCemil

    Arabami yitince calisiyor aku bitsede calismiyor 1991model tüplü ve benzinli

  2. profilkartal

    dizel araçlarda buji kabloları yazmışsınız oda yetmiyormuş gibi platinden bahsetmişsiniz bu dizel araç yani şu buji kablolu platinli olan ne zaman icad edildi =)

  3. profilAhmet korkmaz

    Slm arkadaşlar benim 2012 citroen nemo aracım var yolda giderken tekleme yapıyor du tamirciye götürdüm cihaz yakıt düşük diye hata olduğu çıktı ama yağ mazot hava filtre sini yağını değiştır dim hala tekleme devam ediyor neden olabilir yardımcı olur sanız sevinirim

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *