Araç Ötv İndirimi 2018 - Kimler Yararlanabilir? Ne Zaman Bitiyor?

Araç Ötv İndirimi 2018 - Kimler Yararlanabilir? Ne Zaman Bitiyor?
Araç Ötv İndirimi 2018 - Kimler Yararlanabilir? Ne Zaman Bitiyor?

​ESKİ ARACINI GETİRENE ÖTV İNDİRİMİ

Maliye Bakanı Naci AĞBAL’ın yaptığı açıklamaya göre ; ikinci el araçların trafikteki yoğunluğunun azaltılması ve “0” km araç alımının artması ve piyasanın canlanması amacıyla, 31.12.2019 tarihine kadar geçerli olmak üzere 16 yaş ve 16 yaşın üzerindeki (2002 model veya altı) otomobil, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonların tekrar trafiğe sokulmaması için araçların imha veya ihraç edilmesi şartıyla, araçlarını getiren araç sahiplerine, alacakları yeni araçları için 10 bin TL yi geçmeyecek şekilde özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimi verilecektir.

VERGİ VE CEZALARIN SİLİNMESİ

Hurda araçlarını teslim eden araç sahipleri Trafik Tescil Müdürlüğüne giderek araçlarını resmi olarak kayıtlarını sildirmeleri halinde araçlarının 31 Aralık 2018 tarihine kadar olan motorlu taşıtlar vergisi ve bu vergiye dair olan gecikme zammı ve 31 Aralık 2016 tarihine kadar aracın plakasına kesilen idari para cezaları da silinecek.

ÖTV İNDİRİMİNDEN YARARLANMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ

Herkesin merak ettiği peki araçlarımızı kime teslim edeceğiz veya hurda araçları kimler topluyor?

Öncelikle hurdaya ayrılmış fakat resmi olarak hurda gözükmeyen aracımızı resmi olarak hurdaya ayırabilmek için 31 Aralık 2018 tarihine kadar vaktimiz var.

Aracımızı hurdaya ayırıp yeni bir araç almaya karar verdiğimiz takdirde herhangi bir Trafik Tescil Müdürlüğüne başvuru yapmamız yeterlidir; Araçlarınızı ise, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ‘na, Büyük Şehir Belediyeleri’ne veya İl Özel İdaresi’ne teslim edebilirsiniz.

Trafik Tescil Müdürlüğü’nden alacağınız aracınızın resmi olarak kaydının silindiğini ve taşıtın ilgili madde hükmünden yararlanabileceği belge olan “Hurdaya Çıkarılmıştır” Şerhli “Motorlu Araç Tescil Belgesi” çıktıktan sonra Trafik Tescil Müdürlüğü Şubesi gerekli belgeleri sizin yerinize vergi dairesi’ne gönderecek. Bu işlem tamamlandıktan sonra 10 bin TL ye kadar ÖTV indiriminiz ile birlikte istediğiniz yurtiçi araç satış firmasından aracınızı alabilirsiniz.

SAHTE İŞ YAPANLARA 2 YIL HAPİS

Eğer ÖTV indiriminden yararlanabilmek için sahte evrak ile işlem yapmaya kalkılırsa Türk Ceza Kanunu’nun 206. Maddesi gereğince yalan beyanda bulunmaktan 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cazalandırılabilecek.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *