Arabada direksiyon boşluğu neden olur? Tamiri nasıl yapılır?

Arabada direksiyon boşluğu neden olur? Tamiri nasıl yapılır?
Arabada direksiyon boşluğu neden olur? Tamiri nasıl yapılır?

Aracınızda direksiyon boşluğu mu var? Korkmayın hemen, benim aracımda da vardı. Artık yok. Bu yazımda "Vardı ama artık yok" diyene kadar ki araştırmalarım, sanayide aradığım çözümler, maddi olarak değerlendirmelerim ile sizlere de ışık tutmaya çalışacağım. Direksiyon boşluğu olduğuna emin olarak başlayalım öncelikle. Direksiyonda boşluk; direksiyonun tamamen boşa dönmesidir, sanki hava var gibi. Sağ sol yaptığınızda belli bir bölmeye kadar tekerlere hiçbir reaksiyon verdirmez.

Direksiyon boşluğu nasıl anlaşılır?

Direksiyon boşluğu eğer fazla ise araç dururken, direksiyonu sağ-sol yaparak, tekerlek mekanizmasına işlemediğini hissederek anlayabilirsiniz. Uzun yolda direksiyon boşluğu çok daha ön plana çıkar. Araç hız yaparken sürekli sağa veya sola kaçacak, siz sol yapınca tekrar sağ yaparak toplamaya çalışacaksınız. Epey yorucu ve tehlikeli bir durumdur. Eğer boşluk gerçekten fazla değilse, yani başlangıç aşamasında ise aracı uzun yola çıkarıp hız yaparak test edebilir, boşluk olup olmadığını anlayabilirsiniz. 

Direksiyon boşluğu neden olur?

Direksiyonun boşluğu genelde rot milleri daha önce değişmiş araçların, rot muhavazasının kelepçelenmemiş olması ile direksiyon kutusu yağışlı havalarda su alır ve kutu içerisindeki mil ve dişli sisteminde yağ yerini su alması ile pas ve dolayısı ile aşınmalar meydana gelir. Boşluğun sebebi %90 mil aşınması veya dişli aşınmasındandır. %10'una ise rot millerinizdeki gevşeklik sebep olur.

Direksiyon boşluğu artmışsa sebebi nedir?

Direksiyon boşluğu kullanıma da bağlıdır. Yani kasisler, veya sürekli toprak yollarda kullanılan araçlarda oluşma riski daha fazla olacaktır. Kronik olarak boşluğun sebeplerinden bir diğeri de; direksiyonu sonuna kadar kırmaktır. Yani sağa veya sola doğru direksiyonu sonuna kadar çevirdiğinizde tık diye bir ses gelip durur direksiyon. İşte o aslında direksiyon kutusu içerisindeki milin sonuna geldiğinizin ifadesidir. Milin sonuna gelmek; mil üzerinde dönen dişlinin birden diş sonuna çarmasıdır. Bu da dişe zarar verecektir, ki diş te ileride mile zarar verir. Sürüş sırasında mümkün olduğunca bu tarz durumlardan kaçınılmalı.

Direksiyon boşluğu muayeneden geçebilir mi?

Direksiyon boşluğu gerçekten az ise, sadece uzun yolda hız yaparken rahatsız ediyorsa muayeneden geçebilir. Fakat gerçekten fazla ise, dururken bile sağ sol çok rahat anlaşılıyor ise muayeneden geçemez. Muayeneden de öte tehlikelidir ve biraz önce bakım ve tamirinin yapılması gerekir. 

Direksiyon boşluğu nasıl giderilir? Direksiyon boşluğu tamiri?

Eğer boşluk küçük iken yaptırılmaz ise, zaman ile oluştuğu gibi yine zaman ile artacaktır. Ve arttıkça hem maddi olarak sizi daha pahalı bir çözüme götürür hem de direksiyon kutusunun tamiri değil değişimi ile sonuçlanabilir. Bu da gerçekten pahalı bir çözümdür.

Sanayide direksiyon tamiri yapan yerler var fakat dikkat edin hepsi yapamaz veya yapmaz. Sizden yaparız diye alırlar aracınızı; kendileri kutuyu söker tamirciye yaptırır size geri takar verirler. Maddi olarak saçmalıktan öte birşey değildir. Direksiyon tamircisine kendiniz götürün aracınızı, gereksiz masraflardan kurtulun. İşin piri onlardır.

Not : İkinci el araç alacak arkadaşlar; mümkün olduğunca havası kuru bölgelerden araç almaya çalışın, nem ve su araçlarda birçok parçaya zarar verir. Çürümeler, paslanmalar ve elektronik arızalar çok daha erken açığa çıkacaktır.

direksiyon boşluğu nasıl anlaşılır direksiyon boşluğu tamiri direksiyon boşluğu nasıl giderilirdireksiyon boşluğu neden olur direksiyon boşluğu artmışsa sebebi nedir direksiyon boşluğu nasıl alınırdireksiyon boşluğu muayene astra boşluğu 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *