Ankara Antlaşması Vizesi için Gerekenler, Şartlar ve Hangi Ülkelerde Geçerli?

Ankara Antlaşması Vizesi için Gerekenler, Şartlar ve Hangi Ülkelerde Geçerli?
Ankara Antlaşması Vizesi için Gerekenler, Şartlar ve Hangi Ülkelerde Geçerli?

Ankara Antlaşması Vizesi İle Yurtdışında Minimum Yatırımla İş Kurmak ve Oturum Sahibi Olmak Hayal Değil

Bir çok kişi son yıllarda yurtdışında yaşama hayalini gerçekleştirmek istiyor. Kendi işini büyütmek ve bunu uluslararası platformda yapmak, yaptığı ticareti geliştirmek, yurtdışında danışmanlık hizmeti vermek ya da sadece çocuklarının yurtdışındaki devlet okullarına giderek iyi bir eğitim almasını istemek gibi ailecek düşünülen gelecek fikirleri bu hayal için tetikleyici olabiliyor. Başvurulan yöntemlerden en çok lanse edilen, haberlere bile çıkan başlıklardan biri “gayrimenkul” yatırımı. Ancak bu yatırımların bilinmeyen yönleri de var. Bu ve buna benzer “yatırım” programlarının arkasında devlet katkı payları, aile üyelerinin her biri için istenen ek ücretler, dosya masrafları gibi kar topu gibi biriken ek yatırımlar bulunuyor. Tüm bu riskli adımlar dışında aslında reklamı yapılmayan ve değeri de geç keşfedilen bir yöntem daha var: Ankara Anlaşması Vizesi (ECAA) başvurusu ile İngiltere’ye yerleşme şansı.

Ankara Anlaşması Vizesi (ECAA) Nedir?

“Türk İşadamı Vizesi” olarak da geçen Ankara Antlaşması Vizesi, Türk Vatandaşlarının isterlerse aileleriyle birlikte 1973’te yürürlüğe konan Avrupa Topluluk Ortaklığı Anlaşması maddelerinden yararlanarak İngiltere’de iş kurup oturum almalarına olanak verir. Kurulan şirketin toplamda 4 yıl boyunca iyi şekilde çalışıyor olması durumunda ise ailenin oturum izni “süresiz” olarak uzatılır. 5. Yılda ise tüm aile üyeleri için vatandaşlığa başvurma aşamasına gelinir.

Ankara Antlaşması Vizesi için Gerekenler

Bu imkandan yararlanmak isteyen kişi ve ailelerden istenenler ise 4 ana başlıkta toplanabilir:

  1. Başvuran kişiden kurmak istediği iş ile ilgili iş tecrübesini gösteren evraklar
  2. Kurulacak olan işteki ciddiyeti betimleyecek, gerekli Pazar araştırmasının yapıldığını gösteren, 1 yıllık finansal analizi içeren detaylı bir iş planı
  3. En az orta düzey İngilizce bilgisini kanıtlayan belge
  4. İş kurulumu için gerekecek sermaye kaynağını gösteren destekleyici belgeler

Kişisel diğer evraklarla birlikte toplanan bu belgeler sonrasında vize formları girilip başvuru yapılabiliyor. Başvuru kabulünden sonra 1 ay içerisinde ailenin İngiltere’ye giriş yapması ve iş kurulum işlemlerine başlanması bekleniyor.

Başvuruyu Nasıl Yapabiliriz?

Bu Konuda Kime Danışabiliriz?

Başvuru sürecine iyi hazırlanmak onay şansını en yükseğe çıkaran etmen. Hangi evrakları hazırlamak gerektiği ile iş planının yeterli hale getirilmesi süreçte oldukça önemli. Forumlarda araştırıldığında, red sebeplerinden bir çoğu olarak iş planındaki eksiklikler ve finansal durumun iyi bir şekilde gösterilemediği ortaya çıkıyor.

Ankara Anlaşması Vizesi’ne ilk başvuruda onay almak ise ayrıca önemli bir konu. İlk atışta hedefi vurmak bu şansı kaybetmemek için yapılacak en önemli adım. İlk redden sonraki başvuruların onay şansı çok daha düşük olmakla birlikte başvuran aile için ekstra zaman ve sermaye kaybı demek oluyor.

Abroad-Advisor, Ankara Anlaşması danışmalık hizmeti veren ve yüksek kabul oranı ile fark yaratan bir danışmanlık şirketi . 50 dosyaya yakın başvuru geçmişiyle Ankara Anlaşması Vizesi için danışmanlık almak isteyen ailelere ışık tutuyor. Abroad-Advisor’ın Ankara Anlaşması uzmanları, başvuru için gereken belgeler ve evraklar hakkında yatırımcıyı veya aileyi bilgilendirerek “hangi evrak gerekli ve doğru evrak mı” gibi soruları en başta eliyor. Gereken evraklar yatırımcı veya aile tarafından hazırlanırken iş planı, şirket kurucusu olan Buket Kalafatoğlu tarafından tüm detayları düşünülerek yazılıyor. Ekibin diğer üyeleri tarafından vize başvuru evrakları tamamlanıyor ve dosya bir çok kez kontrolden sonra son haline getiriliyor. Sunulan dosyanın kendi içerisinde tutarlı ve göz alıcı olması da oldukça önemli. Yüzlerce başvuru içerisinden öne çıkabilmek, İngiliz yetkililerin başvurularda önem verdiği noktaları bilmekten geçiyor.

Yurtdışında tek başına ya da ailesiyle birlikte bir hayat kurmak isteyen herkese Ankara Anlaşması Vizesi şansını denemelerini tavsiye ediyoruz. Brexit dolayısı ile anlaşmanın gelecekteki akıbeti tam olarak bilinmiyor. Bu kısıtlı süre zarfında güçlü bir dosya ile başvuru şansınızı arttırabilirsiniz. Abroad Advisor gibi işinin ehli danışmanlardan da destek alabilirsiniz.

Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvurmuş ya da başvuracak tüm ailelere açtıkları bu yeni sayfada kolaylıklar dileriz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *