Amerikanın İkinci Dünya Savaşında Köpek Balıklarını Kullanması

Amerikanın İkinci Dünya Savaşında Köpek Balıklarını Kullanması

Geçmiş yıllardaki kayıtlara göre Amerikan Ordusu, İkinci Dünya Savaşı yıllarında köpekbalıklarını silah olarak kullanmaya çalışmış. Amerikan bilim insanları, köpekbalıklarının yön duygularının elektriksel şoklar ile şaşırtılabileceğini keşfetmişler ve bu canlıların dikkat çekmeden denizaltı ve gemi gibi deniz araçlarına yaklaşabileceğini düşünmüşler. Böylelikle doğrultusunda köpekbalıklarına bomba bağlamayı ve hayvanları uzaktan yönlendirmeyi hedefleyen Amerikanlar, tam 13 yıl boyunca araştırmayı sürdürmüşler.

Ortaya çıkan belgelere göre ordu, köpekbalıklarının yön duygusunu bir çeşit kask ile yanıltmayı etmeyi deneyecekmiş. Köpekbalığının yönünü belirleyecek olan bu kask, hayvan farklı yönlere doğru gitmeye başladığında şok verecek ve onun doğru yolda kalmasını sağlayacakmış. Böylelikle istedikleri rotayı köpekbalığına çizdirecekler.

Daha önceden bu yönlemle hamamböceklerini yönetmeyi başarak bilim insanları, köpekbalıklarınıda yönetmeyi başarmışlar. Bu faktör ilerleyen zamanlarda daha yaygın bir şekilde kullanılabilir.

Kaynak : https://undark.org/article/sharks-explosives-world-war-ii-mary-roach-what-i-left-out/

Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

Toplam 1 Yorum

kaynak
kaynak

12.12.2018 18:09:06

bu gibi bilgileri verdiğiniz yazılarınıza kaynak da eklerseniz daha sağlıklı olur, iyi günler dilerim.

Sende Yorum Yap

Benzer Yazılar

Voiser Yeni Ofisine Geçti
İzmit'te Pandemi (Tam Kapanma)
Bedelli Askerliğin Tarihçesi