Akan bir musluk 1 dakikada ne kadar su harcıyor?

Akan bir musluk 1 dakikada ne kadar su harcıyor?
Akan bir musluk 1 dakikada ne kadar su harcıyor?

Banyo ve tuvaletlerde tüketilen su miktarının, tüm evde tüketilen toplam suyun %70’ini oluştuduğunu biliyor muydunuz? Büyük bir rakam. Bunu öğrenir öğrenmez derin bir araştırma ile sizlere bu yazıyı yazmak istedim.

Akan bir musluk 1 dakikada ne kadar su harcıyor?

Normal bir musluk, normal bir tazyikte bir dakikada 14 litre su tüketilir. Bu tüketim musluğun debisine göre değişir. Debi nedir? Hemen bahsedeyim. Fizikte ve Hidrolikte Debi (Q); Musluk ağzının alanı (A) ile Akan suyun hızı (V)'nın çarpımıdır. Yani; Q = A x V 'dir. Bu da demek oluyor ki musluk ağzının çapı ve suyun akış hızı bizim için su tasarrufunda ki debiye bağlı iki etkendir. Üçüncü ve en önemli etken ise zaman. Yani musluğun ne kadar açık kaldığı.

Klasik duş başlıkları ise dakikada ortalama 15 ile 20 litre arasında su harcarken, düşük akımlı aeratörlü duş başlıkları dakikada 9 ile 10 litre arasında su tüketmek mümkündür.

Bunlar aslında küçük veriler gibi duruyor ama öyle değil arkadaşlar. Hemen basit bir hesap yapalım. Para hesabı değil. Herkes yapıyor para hesabını, ayda şu kadar yılda şu kadar vs. Boşver parayı. Gel ne kadar suyu israf edip, ne kadarını çöpe attığını, boş yere yazık ettiğin suları hesaplayalım biz..

1 Litre 1 dm3 su demektir. O hal de 1 m3 su, 1000 Litre su demektir değil mi? 2 kişilik bir evde ortalama ayda 10 m3 su tüketiliyor. Yani bir su tankeri dolusu su. Yani bu da 10000 litre su demek. Bu yılda 120000 litre su eder. Tükettiğimiz suyu hesapladık.

Bu bir yıllık suyun tamamını musluklardan kullanacak olursak 8571 dakikada tüketiriz. Bu da günlük 23 dakika demek.

Eğer günlük 23 dakika değil de, diş fırçalarken kapatıp, duşta oyalanmayıp, bulaşıkları makinada yıkayarak günlük 18 dakikaya indirebilirsek bakın neler olur?

18 dakikaya indirmek demek fakirlik çekerek su kullanmamak, kokmak demek değildir. Düşünceli davranış bunun için yeterlidir.

Yıllık 91980 litre su harcanmış olur ve 28020 litre su tasarruf edilip kazanılmış olur. Yıl da 3 tanker dolusu su. Bu sadece 2 kişilik bir aileden oluşan tasarruf. İyimser ve ütopik olacak belki tüm dünyada böyle olsa.. Hayat bayram olsa.. Değil mi?

Tüm dünyada böyle olmasını kendi başına başaramazsın, zaten bu senin görevin de değil. Ama sen üzerine düşeni yapabilirsin. Herkes üzerine düşeni yapsa?

Neden mi?

Dünya nüfusunun %40'ını barındıran 80 ülke şimdiden su sıkıntısı çekmektedir. 1940-1980 yılları arasında su kullanımı üç katına çıkmıştır.

Nüfusun hızla artması, buna karşılık su kaynaklarının sabit kalması sebebiyle su ihtiyacı her geçen gün artmakta.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *