Airbag Işığı Yanan Araç Muayeneden Geçer Mi?

Airbag Işığı Yanan Araç Muayeneden Geçer Mi?
Airbag Işığı Yanan Araç Muayeneden Geçer Mi?

Geldiğimiz dönem itibari ile otomobil ya da daha genel anlamı ile araç kullanımı yaygınlaşmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde yaşanan trafik sorunlar artık daha az nüfuslu yerleşim yerlerinde dahi görülebilmektedir. İnsanlar için araç alımı ya da kullanımı artık keyfi değil, bir ihtiyaç doğrultusunda artış göstermektedir. Bu artış ile hem profesyonel hem acemi pek çok sürücü trafiğe çıkmaktadır.

Bu kadar yüksek araç sayısı ve trafik sorunlarının yaşandığı ortamlarda da bizler için en önemli noktalardan biri de güvenliğimiz için gerekli olan Airbag'lerdir. Airbag ile çoğu araç sürücüsünün hayatı kurtulmakta, ya da daha hafif kazalarda bile sakatlanmak ve yaralanma oranları azalmaktadır. Ancak airbagler ile ilgili bakımların yapılmaması, bu konuda dikkatsiz davranılması sizler için sorunlara yol açabilir.

Aracınızda Airbag ışığının yandığı durumlarda iki durum göz önüne gelmektedir. Birincisi, daha önce yapılan bir kazada Airbag'in açıldığı ve yenilenmediğidir. İkincisi ise eğer daha önce bir kaza esnasında Airbag'leriniz açılmadı ise soketlerden oluşan bir hata sonucu ışığın yanma durumudur.

Bu tür durumlarda aracınızın muayeneye girmesi gerekiyorsa, geçip geçemeyeceğiniz ile ilgili soru işaretleriniz oluşabilir. Normal şartlar altında Airbag ışığının yanması hafif kusur olarak geçmektedir. Ve hafif kusuru bulunan araç muayeneden geçmektedir. Ancak bu Airbag ışığınızın neden yandığına bağlı olarak değişir.

Patlak Airbag Muayeneden Geçer Mi?

Araç muayenesi sırasında aracınızla ilgili pek çok farklı noktaya bakılır. Buralarda bulunan kusurlar doğrultusunda muayeneden geçip geçmeyeceğiniz belirlenir. Geçemediğiniz taktirde hangi arızalar ya da eksikler var ise onların tamamlanması gerekir, tamamlanana kadar muayeneden geçemez. Airbag yani Hava Yastığı ile de araç muayenelerinde hem hafif kusurlu hem de ağır kusurlu olarak görülen farklı durumlar belirlenmektedir.

Aracınızda bulunan Airbag ışığının yanması eğer teknik bir hata ya da soketlerde oynama bulunması ile alakalı bir durum ise, hafif kusur grubuna girer ve muayeneden geçmeniz adına bir sorun oluşturmaz. Ancak Airbag'iniz daha önce açılmış ve yeniden yaptırılmamış ise, yani Airbag'iniz patlak ise araç muayeneden geçemezsiniz. Bu ağır kusur listesinde bulunduğundan onarım işlemi yapılana kadar araç muayenesinden geçemezsiniz.

Airbag Lambası Nasıl Söndürülür?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi aracınızda Airbag lambasının yanmasında iki temel etken bulunmaktadır. Daha önce Airbag'inizin açılması yani patlaması ya da Airbag sisteminizde bulunan elektrik aksamlarından, ya da soketlerden birinde bir oynama yada çıkma durumu olmasıdır.

Bu iki durumda Airbag ışığınız yanar. Peki, bu ışığı söndürebilmek için neler yapabiliriz? Bu durumun çözümünde araç kontağının kapatılıp tekrar açılması çoğu zaman işe yaramaktadır. Ancak bu takılma meydana geldiğinde işe yarar. Diğer yandan söndürebilmek için araç omd kablosu bilgisayara bağlanarak arıza geçmişi silindiğinde, Airbag ışığınız sönmüş olacaktır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *