Adım adım Çinden alışveriş yapmak ve mal getirmek

Adım adım Çinden alışveriş yapmak ve mal getirmek
Adım adım Çinden alışveriş yapmak ve mal getirmek

Bu yazıda son zamanlarda ciddi bir alışkanlık haline gelen dünya devi alışveriş siteleri vasıtası ile başta Çin olmak üzere birçok ülkeden mal getirme konusunu ve bu aşamada karşılaşılan gümrük sorununları gibi detaylar ve sorunsuz ithalatın püf noktalarını sizlere anlatacağım. 4 adımda sıfır sıkıntı ile Çin'den alışveriş yapmak ve mal getirmek..

Hangi kategorilerde ürün getirebilirsiniz?

 • Kadın giyim ve aksesuarları
 • Erkek giyim ve aksesuarları
 • Bilgisayar ve ofis
 • Tüketici elektroniği
 • Takı ve aksesuarlar
 • Ev, mutfak ve bahçe
 • Ayakkabı
 • Anne ve çocuk
 • Spor ve eğlence
 • Güzellik, makyaj ve sağlık
 • Otomobil ve motosiklet
 • Ev geliştirme

Öncelikle temiz bir ithalat (mal getirme) için gerekli olan kriterlerden bahsedelim;

 1. Seçeceğiniz alışveriş sitesinin profesyonelliği
 2. Satın aldığınınız ürün tipi
 3. Ürünü satan satıcının profili
 4. Kargo ve teslimat süreci

1. Seçeceğiniz alışveriş sitesinin profesyonelliği

Alışveriş yapacağınız internet sitesi, satıcı ile müşteri arasında güvenli bir alışveriş için ilk adımdır. Türkiye'de var olan örnekleri gibi aracı site ödemeyi sizden alır, satıcıya ürünüü göndertir, ürün size güven ile ulaştığında kendi komisyonunu da alarak ödemeyi satıcıya aktarır. Bu komisyon satıcıdan kesilmiş olur. Bu şartları sağlamayan sitelerden uzak durmanızı özellikle hatırlatmak isterim. Değilse birçok örneklerini gördüğümüz gibi, hard disk alırsınız ve gelen kargoda paketi açtığınızda içerisinden salatalık çıkar.

Benim önerim dünyanın tartışmasız bir numaralı e-ticaret sitesi Alibaba Group'a ait Aliexpress.com sitesidir. Aliexpress'ten sonra ikinci olarak önerim Ebay.com'dur. 

Tavsiye etmediğim diğer alternatifler ise; dealextremebanggoodgearbest diye devam ediyor..

Önerdiğim iki site de inanılmaz derece ucuz ürünlerin; ıvır zıvırların, gerekli şeylerin bulunduğu güzel sitedir. Aliexpress'i Ebay'dan önde tutma sebebim cirosunun daha yüksek olması, ürün profili ve çeşitliliğinin fazla olmasıdır. İki site de Escrow mantığı ile çalışıyor. Escrow'un paypaldan bile daha garanti olduğunu kanıtlayan bu siteler güvenliği hat safhada tutuyor. 

Nedir bu Escrow?

Satıcı tracking (takip) koduyla satın aldığınız ürünü gönderdiğini siteye girmesi ile escrow alıcı için yedi gün sonra ürünü geri gönderme özelliğini aktive ediyor. 30 gün içerisinde de ürünün kabul edilmesi veya geri gönderilmesi için bir zaman sayacı başlatıyor. Satıcı kötü niyetli ve sahte tracking koduyla siteye ürünü gönderdiğine dair bilgileri girerse? Sayaç alıcı tarafında işlemeye başlıyor. ancak o ürün hiç bir zaman gelmeyecek. Alıcı 30 gün sonra ya o gelmeyen ürünün ücretini karşı tarafa aktaracak ya da gelmeyen ürünü geri göndermeye çalışacak bu da mümkün olmadığı için satıcı eğer ürün göndermez ise ve gönderdiğine dair sahte bilgiler girerse alıcı dolandırılmış olacak.

Korkmayın olmayacak aslında. Çünkü burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta; size bildirin geldiğinde (ürün satıcı tarafından kargolandı) tracking kodunu mutlaka satıcıdan isteyin. Aldığınız kodu da hemen deneyin, ürününüz çıkıyorsa problem yok, eğer çıkmıyor ise hemen şikayet edip ücretinizi bir hafta içeriisnde hesabınıza iade alabilirsiniz. Korkulacak bir durum yok aslında, bu tarz satıcılara rastlamamak için yazıya ait ikinci maddeden devam edin.

2. Satın aldığınız ürün tipi

Ticari miktarda her türlü ürün, yasaklı ürünlerin gümrükten geçmesi yasaktır farkedilirse gümrüğe takılır. Kısıtlı ve yasaklı ürünler zaman içinde değişmekte fakat en bilinenleri cep telefonu , ateşli silah, tütün ürünleri v.b. 

Tam listeye;

http://ggm.gtb.gov.tr/data/5331945e487c8eb1e43d7273/2014-7.pdf

dökümanından bakabilirsiniz. Linkteki PDF'i incelerseniz alacağınız ürünün gümrükte sorun çıkartıp çıkartmayacağını öğrenebilirsiniz. 

Tablet bilgisayar, dizüstü bilgisayar, fotoğraf makinesi v.b elektronik ürünler yasak değildir. Fakat içerisinde 3G/4G gibi sim kart takılarak kullanılan bir ürünse gümrüğe takılma ihtimali yüksek ihtimaldir. Çünkü telekomünikasyon aracı sayılabilir. Yada başka ürün aldınız içinde radyo veya televizyon özelliği varsa, TRT bandrol sıkıntısı ile gümrüğe takılabilir. Ürünlerin böyle bir özelliği varsa ya almayın yada içeriğinin yazılmamasını isteyerek sipariş edin.

Ürüns sayısı, boyutu ve ağırlığı da önemlidir. Aynı pakette 20 tane oyuncak şahsi kullanımdan öteye ticari kullanım gibi görünüp gümrükte sorun çıkartabilir. Aynı pakette 1000 tane boncuk şahsi sayılabilir, sorun çıkartmayabilir, 3 tane oyuncak şahsi kullanım sayılabilir sorun çıkartmaz. 4 tane tablet bilgisayar sorun çıkarabilir, çünkü ticari amaçlı sayılacaktır. Şahsi kullanım için biraz fazla bir miktar. Bunun gibi ince detaylara dikkat ederseniz sorun yaşamazsınız.

Eğer ticari olarak algılanırsa PTT kargo ile geldiğinde paket açılıp kontrol edilir, ticari olarak kullanılması saptanırsa %20'lik vergisini öder teslim alırsınız. (bedel olarak 1500 Euro'yu geçmemesi gerek). 

Kişisel kullanımlarda 2016 gümrük limiti 75 Euro'dur. Bu da yaklaşık olarak günümüz dövizi ile 83 Dolar veya 240 Türk Lirası yapıyor. Euro olarak siz günümüz dovizi ile tekrar hesaplayın. Sipariş sayısı olarak ise bir limit bulunmamaktadır. Aliexpress dolar üzerinden satış yaptığı için ürünün 83 doları geçmemesine dikkat edin (kargo hariç).

Eğer kişisel kullanım ve maddi bedel olarak 75 Euroyu geçmiyor, ağırlık olarak da net 30 Kg'yi aşmıyorsa tebrikler, ürününüz sorunsuz, takılmasız gelecektir.

240 Türk Lirasına Çinden Türkiye piyasasına göre neredeyse 500-600 TL'lik alışveriş yapabilirsiniz. Gayet iyi bir bütçe.

Sonuç olarak şahsi kullanım, paketin boyutu, ürün içeriği, ürün özellikleri v.b. bütün konular bir araya gelerek gümrükte sorun çıkarabilir.

3. Ürünü satan satıcının profili

Sipariş verirken en önemli ikinci adımımız ise mutlaka olumlu feedback almış satıcıları seçin ki mümkün olduğunca sorun olmasın, olursa da çözüm bulsunlar. Sipariş verildiğinde 40 günlük bir sayaç çıkıyor ki (Escrow) buda verdiğiniz siparişi bir müddet unutup hayallerinizde geldiği günü canlandırmak için çok zamanınız olacağını gösteriyor. Bu arada bir sorun olur da haklı bir sebebiniz olursa Open Dispute seçeneği ile paranızı iade alabilir ya da siparişi düzeltebilirsiniz. Çünkü hiçbir satıcı olumsuz feedback almak istemiyor. Çünkü biliyorlar ki bir tek kötü feedback bile onlara işten anlayan çok müşteri kaçırtır.Olumlu feedback alanlarda satıcı sorunu yaşamanız çok düşük ihtimal. Yaşasanız bile kasıtlı bir sorun olmayacaktır.

Sipariş verdiğim 128 GB'lık USB Flash Bellek 1 ay içinde elimde oldu hiçbir sorun yaşamadım, ayrıca gönderdikleri tracking numarasında da hata varmış yenisini de not olarak sipariş takip kısmına eklediler, ikinci siparişimde biraz içime kurt düşmüştü, ptt üzerinden takip numarası ile baktığımda bugüne kadar sadece çinden müşteriden alındığı yazmaktaydı ve son 5 gün kaldığı için open dispute butonu ile ilgilenmeye başlamıştım, ayrıca sistem mail atarak kargomu alamama durumumda 40 günlük müddetin geçmesini bitmeden şikayetimi bildirmemi, gerekirse satıcıya ulaşıp bu sürenin uzatılmasını talep etmemi, aksi durumda paranın otomatik olarak satıcıya aktarılacağını yazmıştı ki bugün Türkiye'ye vardığını gördüm içim rahatladı, büyük ihtimal elimde olacağı inancındayım, yani iki siparişimde sorunsuz geldi, bunun dışında Ebay sitesinden de verdiğim sipariş sorunsuz olarak aynı zamanda geldi, umudum sıradaki vereceğim siparişlerimin de aynı mutlu sona ulaşmasıdır.

Bu maddeye kadar pratik olarak özet geçeyim, sipariş vereceğiniz ürünü bulup aynı ürünü ismi ile sitede aratın. Aynı üründen birçok satıcıya ait farklı fiyatlarda sonuç çıkacaktır. Burada satıcı profilini; daha önceki satış miktarı fazla olup, olumlu feedback alan bir satıcıyı seçip, sepete ekle diyerek devam edin. Bu aşamaya kadar Alışveriş sitemizi, ürünümüzü ve satıcımızı belirledik.

4. Kargo ve teslimat süreci

Siparişiniz satıcı tarafından onaylandığında size bir bildirim gelir, kargoladığında ise ikinci bildirim. Kargo bildirimini almanıza rağmen satıcı size takip numaranızı iletmediyse (tracking number), satıcıya mesaj atarak takip numaranızı isteyin. Çünkü kargoladığı halde takip numarasını vermeyen satıcılar var.

Panik yapmaya gerek yok çoğunun ingilizcesi bizden kötü durumda. Örnek : Can you give me a tracking number for my order?

Eğer takip numarasını vermiyorsa veya verdiği takip numarası ile hiçbir ürün veya sipariş bulunamıyorsa hiç vakit kaybetmeden satıcıyı uyarın ve Open Dispute butonu ile yardım masası açın. Bu durumda haklı olarak sebebini belirtin ve paranızı iade alın. Bu kadar basit.

Yukarıdaki kriterlere ait detaylara dikkat edilerek verilen bir sipariş ister Çin'den ister Rusya'dan alınsın, elinize tertemiz ulaşacaktır.

Bir sorun veya sorununuz olursa yorum yaparak sorabilirsiniz, yardımcı olmaya çalışırım.

Kazasız belasız bol alışverişler.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilSmithb540

  Good website! I truly love how it is easy on my eye sand the data are well written. I m wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a great day!

 2. profilMuzaffer yavuzaslan

  Çin den plastik tavan lanbri veya her hangi bir şey getirebilirmisin

 3. profilMehmet Karataş

  Bugün bir iyilik yap ve yazıyı paylaş demişsin. Ama ben paylaşmak yerine begenmeyi tercih ettim. Maalesef o buton da yok. Ama yazı çok güzel teşekkürler

 4. profilMuharrem kınayy

  Aksesuar ve hediyelik eşyalarla ilgileniyorum...Bu konuyla alakadar olan birilerine ulaşmak için yardımcı olursanız sevinirim.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Kolay gelsin. Duydunuz arkadaşlar, yardımcı olabilecek biri görürse bu yorumu, cevaplasın.

   • Atakan Özyurt

    Çinden İthalat konusunda size tüm konularda danışmanlık hizmeti vermek isteriz. Web sitemizi inceleyerek detaylı bilgileri alabilir, iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

 5. profilMahir Yıldırım

  Merhaba biz dış ticaret şirketi olarak izmir de kurulu bir şirketiz her türlü ürün grubu için fiyat araştırması ve getirtme süreçlerini ürün fiyatı üzerinden %3 komisyonla yapmaktayız.

 6. profilRuzgar ta

  Selamun aleykum hafzullah abim ben bi is makinasi almayi dusunuyordum turkiyede cok pahali oldugu icin cinden almayi istiyorum bu konuda bana yardimci olabilirmisin

 7. profililker

  Mrb arkadaşlar ben çin Qingdao bölgesinde yaşıyorum her türlü yasal ürün gönderimi yapıyorum.

 8. profilMemet

  Çin shenzhen de yaşıyorum Toptan ürün getirmek isteyen arkadaşlar ulaşabilir Türkiye saatiyle sabah6 akşam 6 gibi cevap vermekteyiz .

 9. profilsinan

  Merhaba arkadaşlar,
  Çinin Wenzhou şehrinde yaşıyorum ve satınalma mühendisi olarak görev yapıyorum.
  İşimden dolayı bu konuda yeterince tecrübeye sahibim. Her türlü malzemenin satınalma yapılır.

 10. profilİSMAİL yerli

  A4 keğıdı getirmek istiyorum

 11. profilİSMAİL yerli

  Nakit hazır para getirmek istediğim ürünler var arayın görüşelim

 12. profilcihan yeşil

  selamun aleyküm. Çinden Sunday Camper firmasından 1 ader trailer tent (römork üzeri çadır) getirtmek istiyorum. modeli sc02. nakliye ve ürün temini konusunda yardımcı olabilecekler iletişime geçebilir mi? Şimdilik 1adet getirmek istiyorum. Sonrasında toplu alım yapabilirm.

 13. profilGökhan ışıklıer

  cinden hediyelik esya,takı ve aksesuar, oyuncak ön ödemeli olarak getirilir.

 14. profilOzgun

  Cin'in Shenzhen sehrinde ikamet etmekteyim. Toptan urun getirtmek isteyenler iletişime gecebilir. ozgunalicioglu@gmail.com

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *