Abs Işığı Muayeneden Geçer Mi?

Abs Işığı Muayeneden Geçer Mi?
Abs Işığı Muayeneden Geçer Mi?

Merhaba arkadaşlar, bugün bu yazımda sizlere araç muayenesi tecrübelerimden biri olan Abs ışı yanan bir aracaç muayeneden geçer mi bundan bahsedeceğim.

Abs lambası güvenlik sisteminin hatalı olarak çalıştığını, frenleme problemi oluşabileceğini ya da aracın abs sistemi devre dışı olduğunu gösterir. Bu durumlar kullanıcıya kaza riski oluşturabileceği için muayeneden geçmez.

Abs Fren Sistemi ve Faydaları

Trafikte bazı durumlar ani fren yapmayı gerektirebilir. Fren yapıldığında doğru mesafede durabilmek önem taşır. Bundan dolayı frene basıldığında hızlı durabilmek için Lock Braking System olarak da bilinen Abs Fren Sistemi geliştirilmiştir.

Fren sistemleri piyasada farklılık göstermekte olup her otomobilin kendine özgü fren sistemi bulunur. Frene basıldığında ABS Fren Sistemine 15-30 defa bas-bırak uyarısı iletilmiş olur ve böylece tekerleklerin kilitlenmesi önlenerek fren kontrol altına alınmış olur.

Abs Fren Sistemi, fren sisteminin dışında da fayda sağlar. Normal fren sistemine oranla ani fren yapıldığında duruş mesafesinin daha az olmasını ve daha kısa sürede durulmasını sağlayan Abs Fren Sistemi direksiyonun kontrolünün sürücüde olmasını sağlayarak otomobilin sağa sola savrulmasını engeller.

Frenleme anında tekerleklerin kayarak kilitlenmesini önleyen sistem olan ABS Fren Sistemini yöneten bir abs elektronik kontrol ünitesidir.

Elektronik kontrol ünitesi, elektrikli hidrolik pompa, selenoid valf gövdesi, kumanda ünitesi, hidrolik boru ve hortumlar, tekerlek hız sensörleri ve fren müşürü (pedal sensörü) parçalarından oluşan ABS fren pedalına sertçe basıldığında devreye girer. AB’nin devreye girdiği fren pedalına basıldığında hissedilen titreşim ile birlikte "kütürtü - tıkırtı" sesiyle anlaşılır.

Eski yıpranmış lastikler yol tutuşu azalacağı ve kayma eğilimi yükseleceğinden Abs'nin erken devreye girmesinin en önemli sebebidir. Düşük hızda bile devreye giren Abs lastiklerin sorunlu olduğunun göstergesidir.

ABS elektronik kontrol ünitesi frenleme yapıldığında tekerleklerdeki kaymayı algıladığı anda o tekerleğe gönderilen hidrolik yağ basınç miktarını çok hassas ve çok hızlı bir şekilde azaltarak frene basıldığında tekerleğin kaymasını önlemiş olur.

Tekerleklerin bir kısmı sulu, buzlu bir alanda bir kısmı da kuru alanda olduğunda sürtünme katsayıları fazla olur. Buzlu ve ıslak zemin, tekerleğin daha kolay kaymasına sebep olur. Böyle bir durumda abs fren sistemi, tekerleklere farklı frenleme kuvveti gönderip lastiklerin kaymasını ve direksiyon hakimiyetinin kaybolmasını engeller.

Abs Işığı Arıza Durumu

Abs fren sisteminde yaşanabilen arızalar gösterge panelinden anlaşılabilir. Fren sistemindeki fren pedalının aşırı sertleşmesi, abs sensör kablolarının yerinden çıkması temassızlık, soketlerde oksitlenme gibi arızalar gösterge panelinde fren lamasının sürekli yanık oluşuyla, sönmemesiyle veya yolda giderken yanmasıyla kendini belli eder.

Bu gibi durumlarda ABS fren sistemi devreye girmez fakat Abs arıza ışığı yansa bile, frenler çalışmaya devam eder. Yalnız abs devreye girdiğinde hissedilen titreşim ve duyulan ses yok olur.

Abs Sistemindeki arızaların sebebinin belirlenmesi için teknik serviste diyagnostik cihazına bağlayıp hata hafızası kontrol edilmeli ve elektrik bağlantılarına bakılmalı, voltaj ve direnç durumu kontrol edilmelidir. Arıza durumlarında abs ışığı nasıl söndürülür sorusu sıklıkla karşılaşılan bir sorudur. Işığın söndürülmesi aracın sol çamurluğunun yakınındaki soketin fişinin çekilmesi ile mümkündür. Onarılmayan abs arızaları ciddi kazalara yol açabilir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *