2021'de İlk 3 Teknolojik Boyut

2021'de İlk 3 Teknolojik Boyut

2021 yılıyla birlikte teknolojiye olan ihtiyacımız ve bağımlılığımız insanlık tarihinin en zirve noktasına doğru ilerliyor. Otonom araçlar, ev asistanları ve daha çok sayılabilecek birçok detay bilim kurgu filmlerinde görülene nesneler olmaktan ileriye gidiyor. Mars’ı artık filmlerde gördüğümüz gibi hayal etmemize gerek kalmıyor. Oraya ulaşmak oraya yerleşme planları yapıyoruz.

Teknoloji özellikle 21. Yüzyıldan itibaren daha hızlı bir şekilde ilerlemeye başladı. Sürekli yeni sürüm telefonlar, araçlar piyasaya sunuluyor. Hala önümüzde uzun bir yol olsa bile bu yıl içerisinde en gözde üç teknolojik gelişim hakkında bilgi vermeye çalışalım. Yeni bir teknoloji çıktığı anda eskiyen bir dönemde yaşamamızın da etkisiyle bunların geleceğin öngörüleri olacağını söylemek daha doğru olacaktır.

Robot Yardımcıların Alanları Genişleyecek

Filmlerde gördüğümüz robotlar artık günümüzde hayatımızın bir parçası haline geldi. Onlar olmadan hiçbir şey yapamaz, onlar olmadan ilerleme kaydedemez hale geldik. Ülkemizde hala elle kazma yapılan tarlalar varken, birçok ülke de tam otomatik traktörler tarlada ekim işlemleri yapıyor. Bu en basit örneğidir.

2020 yılı bildiğiniz gibi pandemi yılı oldu. Covid-19 virüsü tüm dünyayı etkisi altına aldı. Sağlık çalışanları başta olmak üzere birçok iş baştan dizayn ediliyor. Robotların artık daha fazla noktada hayatımıza gireceği tahmin ediliyor. Restoranlarda garsonluk yapanlar, evimizin temizliği ile ilgilenen robotlar, hastayla yakından ilgilenen hasta bakıcı robotların geleceğin bir parçası olacağını ön görmek çok da zor değildir.

Yaşanan bu robot istilası ile ilerleyen yıllarda robotlar ile savaş haline girmeyeceğiniz. Bunlar birer komplo teorisinden ileri gitmiyor. Ama bu robotlar sayesinde kendimize ayıracağımız zaman daha fazla olacak ve hayat kalitemiz daha yükseğe çıkacağını söylemek daha doğru olacaktır.

Mobil Kullanım Artacak

Akıllık telefonların hayatımıza girdiği andan itibaren ne kadar büyük bir teknolojik gelişme olduğu yadsınamaz bir gerçekti. Binlerce kilometre uzaklıkta insanlarla rahatça sohbet etmek mümkün oluyordu. Ancak günümüzde telefonlar sadece konuşmak için kullanılmıyor. Hatta konuşmak ilk amacı bile değil demek doğru olacaktır. Günümüzde tüm araçlar özel bağlantılar ile mobil cihazlarla rahatça binlerce kilometre uzaktan kontrol edilebiliyor.

Bilgisayarlardan daha üstün kapasitelere sahip olan akıllı telefonlar sayesinde evimizde klimayı çalıştırabiliyor, arabamıza girmeden çalışmasını sağlayabiliyoruz. Bu sayede hayatımızda birçok şeyin unutma tehlikesinden bu sayede uzaklaşmış oluyor. Tabi bunları kullanmak hala tam olarak yaygınlaşmış olsa da 2021 yılında büyük bir yol kat edeceğimizi söylemek doğru olacaktır.

Akıllı telefonlar ile araç kullanabiliyor, evimizi baştan aşağıya kontrol altında tutabiliyor, işlerimizi hiçbir cihaza ihtiyaç duymadan halledebiliyoruz. Geleceğin mobil ile bağlantılı olacağı artık kabul edilen bir gerçektir. Özellikle 5G teknolojisinin tüm dünyada tam anlamıyla yaygınlaşmasıyla birlikte mobil kullanıma olan talep otomatik olarak artacaktır. Tabi aynı zamanda bunlara uygun uygulamalar, araçlar, cihazlarında üretilmesi daha da hızlanmış olacaktır.

Akıllı telefonlar aynı zamanda eğlencenin de merkezi haline geliyor. Spor karşılaşmalarını yakından takip edebiliyor, bahsegel gibi sitelerin hizmetleriyle bu eğlenceyi daha yüksek bir seviyeye çıkarma şansı sizlere sunuluyor. Televizyonları kontrol edebiliyor ve istediğiniz her yerden istediğimiz her şeyi izleme şansına sahip oluyoruz. Mobil artık sadece insanlara erişim sağlamak için kullanılan bir araçtan öteye giderek adeta bir eğlence merkezi haline geliyor.

Elektrikli ve Otonom Araçlar

Otomobil dünyası son birkaç yıldır inanılmaz bir değişim gösteriyor. Fosil yakıtla hareket eden araçlar yüzyılı aşkın bir süre sonra modasını kaybediyor. 2030’lı yıllara geldiğimizde belki de fosil yakıtlı araçlardan daha çok elektrik ile çalışan araçlar piyasa da yer alacak. Birçok otomobil üreticisi bu konuda önemli adımlar atılıyor. Ülkemizde TOGG adını vermiş olduğu aracıyla bu konuda teknolojiyi yakından takip ediyor.

Kullanımı daha kolay olacak olan araçlar ayrıca çevreci olmaları nedeniyle insanlar tarafından daha çok tercih edilecek hale geliyor. Bu konuda atılması gereken daha çok adım olsa da halihazırda TESLA tarafından yakalanan başarı diğer otomobil firmalarının da hangi yönde ilerlemelerini gösterdi. Tabi sadece elektrikli araçlar değil otonom araçları da çok sık bir şekilde yollarda görmemiz mümkün olacaktır.

Sürücünüz araçlar yüksek riski barındırması nedeniyle çok fazla kabul görmeyeceği düşünülürken, pandemi ile birlikte önemleri bir kez daha ortaya çıktı. Sadece otomobil konusunda değil, drone, uçak ve tren gibi araçlar içinde otonom seçenekler piyasada sıralanmaya başlandı. Teknolojinin hızına yetişmek günümüzde çok mümkün değil ancak doğru kullanımı hayatımızın kalitesini arttırmak açısından büyük bir önem taşıyor.

2021 yılı birçok açıdan yeni teknolojilerin hayatın günlük akışı içerisinde kullanım konusunda değeri artacak birçok alanı barındırıyor. Bizler için bu üç boyut hayatın kolaylaşması ve teknolojinin ne tarafa doğru ilerleyeceğini takip etmek açısından önemlidir. Ama bu yıl hatta gelecek yıllarda hiç tahmin edilmeyen teknolojilerin hayatın içerisinde yer alacağını söyleyebiliriz. Giyilebilir teknolojiler, interaktif filmler, uzaktan çalışma, akıllı asistanlar, sınırsız depolama alanları bu yılda öne çıkabilecek diğer teknolojik gelişmeler arasında sayılabilir. 

Etiketler:
Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusuyum. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak ekibim ile altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyoruz.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar